W Izbie Odpowiedzialności zostały wydane zarządzenia o przydziale spraw sędziom. Dotyczą one 336 spraw przejętych ze zniesionej z dniem 15 lipca br. Izby Dyscyplinarnej, jak również czterech  nowych spraw, które wpłynęły do Sądu Najwyższego w ostatnim czasie.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej 18 lipca 2022 r. wydała postanowienie o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku zastępcy rzecznika dyscyplinarnego o wyznaczenie sądu dyscyplinarnego właściwego do rozpoznania w pierwszej instancji sprawy dyscyplinarnej sędziego sądu rejonowego.

 

 

Tymczasowa działalność Izby

Obecnie w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej orzeka pięciu sędziów wyznaczonych tymczasowo zarządzeniem Pierwszego Prezesa SN z dnia 15 lipca 2022 r. 

Do tymczasowego rozpoznawania spraw należących do właściwości Izby Odpowiedzialności Zawodowej zostali wyznaczeni sędziowie Dariusz Kala, Wiesław Kozielewicz, Marek Siwek i Małgorzata Wąsek-Wiaderek (orzekający w Izbie Karnej) oraz sędzia Krzysztof Wiak (orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych). Będą oni wykonywali obowiązki w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej do czasu wyznaczenia przez Prezydenta RP co najmniej 5 sędziów do orzekania w tej izbie przez okres pięcioletniej kadencji. Obowiązki Prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej pełni Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. 

W trybie art. 8 ust. 5 wskazanej wyżej ustawy do wykonywania obowiązków Przewodniczącego Wydziału I oraz Przewodniczącego Wydziału II Izby Odpowiedzialności Zawodowej został wyznaczony sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz.Właściwość sądu dyscyplinarnego I instancji

Zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych obowiązującymi do 14 lipca br., kompetencja do wyznaczenia właściwego sądu dyscyplinarnego, na wniosek rzecznika dyscyplinarnego, w sprawach dyscyplinarnych wszystkich sędziów sądów powszechnych, należała do Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej. To uregulowanie wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 lipca 2021 r. zostało uznane za niezgodne z wymaganiami art. 19 ust. 1 akapit drugi Traktatu o Unii Europejskiej.

Obecnie ustawa wprowadza zasadę, że do rozpoznania w pierwszej instancji spraw dyscyplinarnych sędziów sądów rejonowych (z wyjątkiem spraw, w których właściwy jest Sąd Najwyższy), właściwy miejscowo jest sąd dyscyplinarny, w okręgu którego pełni służbę sędzia objęty dostępowaniem dyscyplinarnym. A tylko w przypadku, gdy sprawa dotyczy sędziego sądu apelacyjnego albo sędziego sądu okręgowego, właściwy jest inny sąd dyscyplinarny wyznaczony na wniosek rzecznika dyscyplinarnego, przez Sąd Najwyższy - Izbę Odpowiedzialności Zawodowej, spośród sądów dyscyplinarnych właściwych dla obszarów apelacji sąsiadujących z obszarem apelacji, w którym pełni służbę objęty postępowaniem sędzia (art. 110 par. 3 wskazanej wyżej ustawy).