prowadzany ustawą program „Mieszkanie dla młodych” (MDM) jest skierowany do osób poniżej 35. roku życia, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Otrzymają one wsparcie w postaci dopłaty do wkładu własnego potrzebnego przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego. Celem tych rozwiązań jest zwiększenie dostępności mieszkań dla ludzi młodych, niedysponujących jeszcze oszczędnościami, które mogą przeznaczyć na wkład własny na mieszkanie.
Proponowane instrumenty wsparcia łączą jednocześnie cel polityki mieszkaniowej z celami tak ważnej dla prezydenta polityki rodzinnej. Brak mieszkań jest uznawany za jedną z istotnych przyczyn niskiego poziomu dzietności polskich rodzin.
„Mieszkanie dla młodych” jest programem skierowanym do zbliżonej grupy docelowej co jego poprzednik, program „Rodzina na swoim”. W nowym programie dopłata do rat kredytu została zamieniona na pokrycie części wkładu własnego do kredytu, łagodząc wymogi dotyczące wysokości minimalnego wkładu własnego. Jest to o tyle ważne, że wdrożenie pakietu unijnych regulacji dla rynku bankowego – „Bazylea III” – będzie skutkowało zaostrzeniem warunków uzyskania kredytów zabezpieczonych na nieruchomościach mieszkaniowych, co może utrudnić zakup nowych mieszkań, szczególnie przez ludzi młodych.

Chociaż program nie jest rozwiązaniem idealnym, warto go jednak wdrożyć, gdyż korzyści dla młodych rodzin będą niezaprzeczalne. Wiele z nich, tylko dzięki takiemu wsparciu, będzie mogło wejść w posiadanie własnego mieszkania, co znacząco stabilizuje funkcjonowanie rodziny. Należy jednocześnie pamiętać, że program ten stanowi jedynie kolejny krok w ramach długoterminowego programu polityki mieszkaniowej państwa, którego ważnym elementem powinno być także wspieranie budownictwa na wynajem.