Celem regulacji jest szerszy dostęp do zawodów regulowanych i zmniejszenie bezrobocia.
Notariusze kwestionują mozliwośc otwarcia kancelarii przez osoby, które nie mają doświadczenia zawodowego. Projekt ustawy nie likwiduje asesury, ale wprowadza tzw. „alternatywną asesurę”, opartą na samodzielnym prowadzeniu przez asesora notarialnego własnej kancelarii (kancelarii asesora notarialnego) na swój rachunek i dpowiedzialność.
Podobnie - adwokaci i radcowie prawni nie są zadowoleni z pomysłu skrócenia okresu doświadczenia zawodowego (np. pracy w kancelarii) wymaganego do przystąpienia do egzaminu zawodowego bez aplikacji – z pięciu do trzech lat.
Projektowana ustawa przewiduje także, iż zniesiony zostanie wymóg wykształcenia wyższego pierwszego stopnia urzędników sądowych i prokuratury. Tym samym projekt ustawy dopuszcza możliwość zatrudnienia w sądach na stanowiskach urzędników osoby z wykształceniem średnim i zdanym egzaminem dojrzałości.
Pierwsza deregulacja zawodów - dzisiaj w Sejmie
Dzisiaj rozpocznie się pierwsze czytanie ustawy deregulacyjnej , autorstwa ministra Jarosłwa Gowina. Pierwsza transza obejmuje 50 zawodów - w tym boleśnie dotknie notariuszy, nieco mniej dotkliwie - adwokatów, radców prawnych i komorników.