- Nowy model procesu kontradyktoryjnego  powoduje, że na sali rozpraw akt oskarżenia powinien popierać prokurator, który jest jego autorem. W obecnych przepisach regulaminu sądów brak jest jednak regulacji zobowiązujących sądy do takiego układania wokand, aby na sali rozpraw obecni byli zawsze prokuratorzy - autorzy aktów oskarżenia i aby nie zakłócało to funkcjonowania prokuratur. Wiemy przecież, że prokuratorzy mają także liczne inne obowiązki poza salą rozpraw- przesłuchania pokrzywdzonych, świadków, podejrzanych, udział w oględzinach miejsc przestępstw, udział  w sekcjach zwłok itd. - mówił prokurator generalny Andrzej Seremet podczas kolejnego posiedzeniu zespołu pracującego nad tym projektem.

ID produktu: 40111911 Rok wydania: 2015
Więcej: Kodeks karny. Kodeks postępowania karnego. Kodeks karny wykonawczy. Kodeks wykroczeń. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Kodeks karny skarbowy. Ustawa o opłatach w sprawach karnych. Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich [PRZEDSPRZEDAŻ]

A uczestniczą w nim także m.in. pierwszy zastępca prokuratora generalnego Marek Jamrogowicz, dyrektor Biura Prokuratora Generalnego Ryszard Tłuczkiewicz, kierująca pracami zespołu prokurator apelacyjna w Katowicach Iwona Palka, a także przedstawiciele ministra sprawiedliwości, doświadczeni sędziowie i prokuratorzy.
Jak poinformowano, punktem wyjścia prac zespołu są doświadczenia Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, gdzie funkcjonuje program pilotażowy i gdzie wypracowano mechanizmy takiego układania wokand, które nie dezorganizując funkcjonowania miejscowych prokuratur, powodują że prokuratorzy w bardzo szerokim zakresie obsadzający rozprawy zainicjowane sporządzonymi przez nich aktami oskarżenia.

Czytaj:  RPO: za dużo informacji na sądowych wokandach>>>