Opublikowane w środę oświadczenie  Wydziału Informacji i Kontaktu z Mediami Prokuratury Generalnej odnosi się do wywiadu udzielonego „Dziennikowi Gazecie Prawnej” z 16 grudnia br., w którym podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Królikowski zawarł nieprawdziwą, zdaniem PG, informację o braku ze strony Prokuratury Generalnej „jakiejkolwiek reakcji na obronę przez ministra sprawiedliwości zasad określania wynagrodzeń prokuratorów”, czego miał dowodzić fakt rozesłania „po prokuratorach” korespondencji Ministerstwa Sprawiedliwości  z Ministrem Finansów, dotyczącej płac, przez związki zawodowe, a nie przez Prokuraturę Generalną.
- Argumentacja ta jest nonsensowna i obliczona wyłącznie na poklask ze strony środowiska prokuratorskiego. Działania mające na celu obronę obecnych zasad wynagradzania nie polegają przecież na przekonywaniu prokuratorów, że zasady te są prawidłowe, lecz na dowiedzeniu racji w kontaktach z decydentami – czytamy w oświadczeniu Prokuratury Generalnej.
Jego autorzy podkreślają, że prokurator generalny Andrzej Seremet  podjął temat zachowania parytetu płac prokuratorów i sędziów podczas rozmów z prezesem Rady Ministrów, które odbyły się w dniach 9 października 2013 r. i 3 grudnia 2013 r. - Uzyskał wówczas informację, że premier nie utożsamia się z propozycją Ministra Finansów w tej sprawie.
- Tekst wywiadu skłania po raz kolejny do refleksji, że rolą organów państwa, w tym również Ministerstwa Sprawiedliwości, powinno być rozwiązywanie rzeczywistych problemów i przekazywanie społeczeństwu rzetelnych informacji, nie zaś uprawianie działań obliczonych na efekt medialny, uzyskany kosztem wizerunku innych instytucji państwowych – czytamy w oświadczeniu.
Więcej:
Prokuratura: projekt budżetu nie rozwiązuje problemu naszych płac
Szef prokuratury solidaryzuje się z żądaniami swoich pracowników