Jak informuje Wydział Informacji i Kontaktu z Mediami Prokuratury Generalnej, prokurator generalny Andrzej Seremet wystąpił do ministra sprawiedliwości z propozycją wprowadzenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym możliwości przyznania prokuratorowi lub sędziemu dodatku specjalnego z tytułu zastępowania prokuratora lub sędziego w pracy w przypadku choroby lub urlopu macierzyńskiego.
Propozycja prokuratora generalnego przewiduje ustalenie dodatku specjalnego do 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego osoby zastępowanej, proporcjonalnie do okresu zastępstwa.
Zgodnie z projektem ustawy oszczędności, powstałe w wyniku ustalenia wysokości świadczeń sędziów i prokuratorów z powodu choroby na zasadach powszechnych, mają pozostać w dyspozycji sądów i prokuratur, z przeznaczeniem na ich działalność, w tym na ewentualne nagrody.
Jednak obecnie system wynagrodzeń sędziów i prokuratorów nie przewiduje jakiekolwiek nagród, a zatem powstające oszczędności nie byłyby wydatkowane zgodnie z zamiarem projektodawcy. Nagrody bowiem mogą być przyznawane wyłącznie urzędnikom i innym pracownikom sądów i prokuratury, którzy nie mogą zastępować nieobecnych sędziów lub prokuratorów.
Zdaniem prokuratora generalnego tak skonstruowany dodatek specjalny jako przyznawany fakultatywnie nie spowoduje zwiększenia wydatków na wynagrodzenia, bowiem jego koszt zostanie pokryty z przewidywanych oszczędności związanych z obniżeniem wynagrodzenia przysługującego sędziom i prokuratorom za okres choroby.
Propozycja obejmuje także możliwość przyznawania dodatku specjalnego za okres zastępowania sędziów i prokuratorów nieobecnych w pracy z powodu choroby lub urlopu macierzyńskiego, za które przysługuje 100 proc. wynagrodzenia. Ponieważ dodatek specjalny będzie obliczany tylko od wynagrodzenia zasadniczego zastępowanego sędziego lub prokuratora, zaś jego podstawa nie obejmie dodatku za długoletnią pracę, kwoty przyznawanych dodatków specjalnych powinny się bilansować z suma oszczędności powstałych na skutek obniżenia wynagrodzenia za okres choroby w znacznej liczbie przypadków chorób sędziów i prokuratorów. Ta propozycja prokuratora generalnego nie została jednak zaakceptowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że z uwagi na zaawansowane prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym brak jest możliwości wniesienia autopoprawki.
Jednocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości nie wykluczyło podjęcia prac zmierzających do wprowadzenia możliwości przyznania sędziemu oraz prokuratorowi dodatku specjalnego z tytułu zastępowania sędziego lub prokuratora w czynnościach służbowych w pracy z powodu choroby lub urlopu macierzyńskiego w kolejnych nowelizacjach przedmiotowych ustaw.
PG: 20 proc. dla sędziego i prokuratora za zastępstwo
Prokurator generalny proponuje wprowadzenie dodatku specjalnego dla prokuratorów i sędziów w przypadku zastępstwa. Ministerstwo Sprawiedliwości bierze pod uwagę możliwość podjęcie prac nad taką zmianą.