Papież zamykając w niedzielę szczyt w Watykanie, zapewnił że każdy przypadek pedofilii zostanie potraktowany z najwyższą powagą. Apelował też o kompleksową walkę z tą plagą i mówił, że jej powszechność nie umniejsza jej potworności w Kościele. 

O planach opracowaniu nowych przepisów i nowym dokumencie papieża poinformował były rzecznik Watykanu i moderator zakończonego historycznego spotkania z udziałem przewodniczących episkopatów z całego świata ksiądz Federico Lombardi.

Czytaj: MS: Wyższe kary dla zabójców, pedofilów i... nieletnich>>

Dokument o ochronie "nieletnich i osób zależnych" 

Papieski dokument ma dotyczyć "ochrony nieletnich i osób zależnych", w celu "wzmocnienia prewencji i zwalczanie nadużyć w Kurii Rzymskiej i w Państwie Watykańskim".

 


Dokument ten towarzyszyć będzie nowym przepisom Państwa Watykańskiego.

Ksiądz Lombardi zapowiedział również publikację vademecum Kongregacji Nauki Wiary, które ma pomóc "biskupom z całego świata jasno zrozumieć ich obowiązki i zadania".

Czytaj: Dozór elektroniczny nadal nie służy ofiarom przestępstw>>

Papież popiera grupy zadaniowe

Ogłoszono też, że papież Franciszek wyraził zamiar poparcia idei stworzenia specjalnych grup zadaniowych. Mają one składac się z ekspertów i pomagać konferencjom episkopatu i tym diecezjom, które mają "trudności w rozwiązywaniu problemów i realizacji inicjatyw na rzecz ochrony nieletnich.

 


 

Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbędzie się w Watykanie w poniedziałek - 25 lutego.