Jak zauważa autorka wydanej właśnie książki Patentowanie genów ludzkich, patentowanie genów oznacza m.in. to, że możemy uzyskać patent na fragment DNA występujący naturalnie w genomie ludzkim. Słysząc po raz pierwszy o istnieniu takiej możliwości nawet prawnicy wyrażają zdziwienie i wątpliwości odnośnie do zasadności uznania odcinka genomu ludzkiego za wynalazek.
Zresztą duża część genomu ludzkiego, według szacunków około 20 proc. genów spośród wszystkich obecnie zidentyfikowanych, została już objęta ochroną patentową. Niezależnie od uregulowania prawnego tego zagadnienia oraz liczby dotychczas  przyznanych patentów, patentowanie genów wciąż budzi wiele kontrowersji nie tylko natury prawnej, ale również etycznej, ekonomicznej i społecznej.
- Jak w każdej tego rodzaju dyskusji nie brakuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników przyznawania patentów na geny. Dodatkowo osoby należące  do tych przeciwnych obozów stanowią bardzo zróżnicowane grono, bowiem należą do nich nie tylko prawnicy, ale też m.in. biologowie, genetycy, filozofie, etycy, a także przedstawiciele biznesu - pisze autorka.

imagesViewer
 

Jak podkreśla wydawca,książka przedstawia wieloaspektową analizę problemu patentów udzielanych na sekwencje nukleotydów pochodzące z genomu ludzkiego. Zagadnienia poruszane w monografii są obecnie przedmiotem dyskusji nie tylko w środowisku naukowym, lecz także w mediach (np. sprawa związana z testami wykrywającymi mutacje w genach BRCA1/2).

Z opracowania czytelnik dowie się m.in.:
- czym w istocie jest patent udzielany na gen, jak należy interpretować przepisy prawa patentowego w stosunku do wynalazków biotechnologicznych (w szczególności genów),
- w jaki sposób można zastosować model open source w dziedzinie biotechnologii,
- jakie są stanowiska w debacie wokół patentowania wynalazków biotechnologicznych.

Według autorki i wydawcy, publikacja przeznaczona jest dla naukowców zajmujących się prawem własności intelektualnej, filozofią i teorią prawa oraz dla studentów uczestniczących w wykładach z bioetyki, prawa patentowego, prawa medycznego, filozofii i teorii prawa. Zainteresuje również rzeczników patentowych, legislatorów oraz przedsiębiorców branży biotechnologicznej.

Więcej o publikacji>>>