Opracowana wspólnie przez te organizacje Biała Księga, w której zawarto skierowane do administracji publicznej postulaty partnerów społecznych, mające zdynamizować proces współpracy, została zaprezentowany podczas konferencji, która odbyła się w środę w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
- Współpraca administracji z partnerami społecznymi – od opracowywania założeń na daną perspektywę finansową, poprzez ich wdrażanie i monitoring, a na ewaluacji systemu skończywszy – jest warunkiem sine qua non efektywnej polityki spójności. Tymczasem, zdaniem partnerów społecznych, respektowanie zasady partnerstwa przez administrację publiczną pozostawia wiele do życzenia. Zarówno bowiem przedstawiciele pracowników oraz pracodawców, jak i inne organizacje partnerów spoza administracji nadal mają niewielki wpływ na procesy zarządzania systemem. Co więcej, administracja publiczna – wbrew rekomendacjom Komisji Europejskiej – dowolnie wybiera sobie nie tylko obszary współpracy, lecz także grupy partnerów do udziału w polityce spójności – czytamy w dokumencie. – Mamy świadomość tego, że można było bardziej wykorzystać potencjał partnerów – mówi Konstancja Piątkowska, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Wdrażania Funduszy Unii Europejskiej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Autorzy Białej Księgi Zasady Partnerstwa podkreślili, że jest ona odpowiedzią na wnioski, jakie wyciągnięto ze sposobu wdrażania środków unijnych w latach 2007–2013. W ich opinii realizacja zamieszczonych w tym dokumencie postulatów (w sumie 52, w tym 34 skierowane do administracji) pozwoli lepiej zaprojektować system dystrybucji środków unijnych.
Wiecej>>>