O plany w tej dziedzinie "Gazeta Wyborcza" zapytała przedstawicieli klubów.
Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceprzewodnicząca klubu PO, powiedziała, że w tej sprawie PO spotka się w czwartek. Stanisław Żelichowski z PSL stwierdził, że to ''sprawa porozumienia w ramach rządzącej koalicji'', więc kandydat będzie wspólny. Zasugerował, że PSL ma już pomysł na kandydata. Ryszard Kalisz z SLD: - Nie mamy jeszcze kandydata, prowadzę wstępne rozmowy.
Robert Biedroń z Ruchu Palikota mówi, że jego partia ma kilku kandydatów, ale chce poszukać porozumienia z innymi partiami, żeby zgłosić kandydata ponad podziałami: - Trzeba poszukać kandydata, który sprawi, że Trybunał będzie bardziej pluralistyczny. Kogoś, kto jakoś zrównoważy dzisiejszy prawicowy przechył Trybunału. Poglądy sędziów powinny odzwierciedlać rozkład poglądów w społeczeństwie - mówi.
PiS od kilku lat konsekwentnie zgłaszał prof. Krystynę Pawłowicz. Teraz prof. Pawłowicz została posłanką PiS-u: - Nic nie wiem o wyborach do Trybunału, ale nie jestem członkiem PiS - zastrzegła. Pytana, czy zgodziłaby się po raz kolejny kandydować, odparła, że ''nie wyklucza, chociaż nie miałoby to większego sensu''. - I tak PO przegłosuje swojego kandydata - powiedziała.
Więcej: wyborcza.pl>>>
Partie nie mają jeszcze kandydatów do TK
22 lipca kończy się kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego Adama Jamroza. Kandydatury na jego następców grupa posłów i Prezydium Sejmu muszą zgłosić do 22 czerwca. Ja dotąd kluby parlamentarne nie przedstawiły żadnych nazwisk.