- To może być istotny sygnał przed zapowiedzianą na 16 maja informacją Komisji Europejskiej na temat sytuacji w Polsce – komentuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Krytyczne uwagi w stosunku do Polski wygłoszone zostały we wtorek 9 maja br. podczas sesji Powszechnego Przeglądu Okresowego Praw Człowieka ONZ.

Czytaj: Polska krytykowana na forum Rady Praw Człowieka ONZ za łamanie praworządności>>

Tematem dyskusji, do której podstawą był raport polskiego rządu, był kryzys konstytucyjny, ochrona niezależności wymiaru sprawiedliwości, zagwarantowanie wolności mediów i wypowiedzi, a także ochrona osób LGBT przed przemocą i dyskryminacją oraz lepsze wsparcie dla ofiar przemocy.

Czytaj: Polska przedstawiła raport na forum Rady Praw Człowieka ONZ>>

Jak relacjonuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, w sesji głos zabrali przedstawiciele ponad 70 krajów z całego świata, którzy dopytywali polską delegację o ostatnie najważniejsze zmiany w zakresie ochrony praw człowieka. W trakcie dyskusji w ramach Powszechnego Przeglądu Okresowego pojawiały się również zalecenia dotyczące przeciwdziałaniu przestępstwom z nienawiści. Kraje postulowały m.in. przywrócenie rozwiązanej w kwietniu 2016 r. Rady ds. Przeciwdziałania Rasizmowi, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji lub utworzenie podobnego organu. Kraje ONZ wzywały również Polskę do poprawienia funkcjonowania sytemu wsparcia kobiet doświadczających przemocy domowej i lepszego wypełniania postanowień Konwencji Stambulskiej (tzw. konwencji antyprzemocowej).
Równie istotnym tematem, który powracał w wystąpieniach delegacji, był problem lepszej ochrony osób LGBT. Aż trzynaście państw wydało Polsce zalecenia dotyczące tej kwestii. Rekomendacje dotyczyły między innymi uznania orientacji seksualnej i tożsamości płciowej jako przesłanek chronionych w przepisach o mowie nienawiści i przestępstwach motywowanych uprzedzeniami, poprawy dostępu do wsparcia dla osób pokrzywdzonych oraz podjęcia działań w celu podniesienia poziomu zawiadamiania o przestępstwach z nienawiści.

MSZ: nie było fali krytyki
- Wbrew spekulacjom medialnym Polska nie spotkała się z falą krytycznych uwag ze strony większości państw biorących udział w Powszechnym Przeglądzie Okresowym (UPR) Polski, który odbył się 9 maja w Genewie - głosi środowy komunikat Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

Według komunikatu MSZ "w trakcie sesji przeglądowej ok. 70 państw członkowskich ONZ przekazało rekomendacje, zadawało pytania, wyrażało uznanie lub przedstawiło uwagi do działań Polski w odniesieniu do realizacji rekomendacji z poprzedniego cyklu przeglądowego". - Delegacja RP na bieżąco przekazywała wyjaśnienia i odpowiedzi na zdecydowaną większość pytań i uwag podnoszonych przez poszczególne państwa - czytamy w komunikacie resortu. - Wbrew spekulacjom medialnym, Polska nie spotkała się z falą krytycznych uwag ze strony większości państw biorących udział w przeglądzie - stwierdza MSZ.

Ministerstwo zapowiada, że do wszystkich rekomendacji państw członkowskich strona polska odniesie się w ramach przyjętego trybu mechanizmu UPR, podczas przyjmowania raportu z naszego z przeglądu UPR we wrześniu 2017 roku.

Powszechny Okresowy Przegląd Rady Praw Człowieka ONZ służy kontroli przestrzegania praw człowieka w poszczególnych krajach. Mechanizmowi temu podlegają wszystkie państwa członkowskie ONZ. Kraje poddane są przeglądowi raz na cztery lata. Polska przechodziła powszechny przegląd po raz pierwszy w 2008 r., a następnie w 2012 r.
 

Dowiedz się więcej z książki
Wolności i prawa człowieka w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł