Resort zapowiada wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, tylko projektu ustawy w tej sprawie brak?
Projekt jest. Zanim jednak przedstawimy go publicznie, chcemy poprzedzić to szerszymi konsultacjami. Chcemy także poznać opinie ubezpieczycieli na temat możliwości rozwoju systemu dodatkowych ubezpieczeń w Polsce.

Co w zamian dostanie pacjent, który wykupi dodatkową polisę zdrowotną?
Dostanie to na jaką polisę umówi się z firmą ubezpieczeniową. Według naszej propozycji ma ona gwarantować dostęp do procedur medycznych, które są finansowane przez NFZ, ale są uznawane za deficytowe, bo są do nich długie kolejki. Chcemy również, żeby tego typu polisy gwarantowały wyższy standard świadczonych usług, czyli np. pokój jednoosobowy, możliwość wyboru lekarza czy dodatkową opiekę pielęgniarską. Efekt będzie taki, że z jednej strony pacjent z polisą nie będzie oczekiwać na świadczenia w kolejce lub zostaną mu one udzielone w lepszych warunkach, a z drugiej skorzysta na tym również pacjent, którego nie stać na jej wykupienie. Skrócą się szpitalne kolejki.

Czy będzie ulga dla osób, które wykupią dodatkową polisę zdrowotną?
Taka jest nasza propozycja. Ulga nie będzie jednak odliczana od podatku, ale od podstawy opodatkowania.

A co na to minister finansów?
Nie sprzeciwia się. Zakładamy, że dla budżetu będzie to koszt, w pierwszym okresie funkcjonowania dodatkowych ubezpieczeń, w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych.

Cały wywiad>>> Dziennik Gazeta Prawna 17.09.2010.