W ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, niemal ośmioletnie tymczasowe aresztowanie stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Argumentacja ciągle jest tę sama: oskarżonemu groziła surowa kara, dowody wskazywały na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych mu czynów, jak również zachodziła obawa matactwa. Jak jednak zauważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która przedstawiła Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie opinię w sprawie przewlekłego tymczasowego aresztowania, sąd nigdy nie wskazał, w jaki sposób mężczyzna mógłby utrudniać trwający niemal 8 lat proces. W efekcie jest aresztowany już 7 lat i 10 miesięcy, pomimo że sprawa toczy się ponownie przed sądem pierwszej instancji, a jego nieprawomocne skazanie na karę 10 lat pozbawienia wolności nie zostało zaskarżone przez prokuratora.

Areszt tymczasowy czy areszt permanentny?

Jak zauważają autorzy opinii, tymczasowe aresztowanie – jako środek zapobiegawczy – służy przede wszystkim zabezpieczeniu prawidłowego toku postępowania, a jedynie wyjątkowo zapobiegnięciu popełnienia przez podejrzanego/oskarżonego nowego ciężkiego przestępstwa. Można po nie sięgnąć jedynie wtedy, gdy inne środki (nieizolacyjne) okażą się w danej sytuacji niewystarczające.
Fundacja przypomina też, że Europejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie stwierdzał naruszenie przez Polskę prawa do bycia osądzonym w rozsądnym terminie albo zwolnionym na czas postępowania (art. 5 ust. 3 Konwencji). Dotyczyło to szczególnie sytuacji, gdy sądy krajowe uzasadniały przedłużanie tymczasowego aresztowania, opierając się przede wszystkim na ciężarze zarzutów i operując ogólnikowymi formułami, bez odnoszenia się do konkretnych faktów w sprawie. ETPC podkreślał również, że powaga zarzutów i groźba surowej kary nie może sama z siebie uzasadniać długich okresów stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego, a przedłużanie aresztowania nie może być stosowane w celu uprzedzenia kary pozbawienia wolności.

Nawiązanie do niechlubnych tradycji
- Sprawa pana Michała nie różni się od niechlubnych, rekordowych tymczasowych aresztowań, będących przedmiotem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce – ocenia Piotr Kubaszewski, prawnik HFPC. Wspomniana już sprawa Kauczor przeciwko Polsce dotyczyła mężczyzny oskarżonego o zabójstwo, wobec którego sąd uchylił tymczasowe aresztowanie po blisko 8 latach, w trakcie prowadzonego postępowania.
- Dalsze stosowanie tymczasowego aresztowania wobec pana Michała jest tym bardziej niezgodne z Konwencją, ponieważ zgodnie z zasadą zakazu reformationis in peius zostanie on skazany maksymalnie na karę 10 lat pozbawienia wolności – ocenia dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu. - Niestety, pomimo naszej opinii, Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy stosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego wobec pana Michała na kolejne 3 miesiące – dodaje Piotr Kubaszewski.
 

LEX Navigator Postępowanie Karne
Artykuł pochodzi z programu LEX Navigator Postępowanie Karne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami