Projekt nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że 50-proc. koszty uzyskania przychodów nie będą mogły przekroczyć w skali roku 42 764 zł. Innymi słowy, twórca osiągający przychody (z praw autorskich i pokrewnych) w wysokości do 85 528 zł będzie nadal uwzględniał 50-proc. koszty. Przychody powyżej tej kwoty będą mogły być obciążone kosztami faktycznie poniesionymi.
Mimo że z wyliczeń resortu finansów wynika, że zmiana obejmie 16,8 tys. osób spośród 500 tys. korzystających z 50-proc. kosztów, to sprzeciwiają się jej wszystkie organizacje twórców. Negatywne opinie do projektu wydały zgodnie środowiska akademickie, filmowe, muzyków, plastyków, fotografików, dziennikarzy, tłumaczy i biznesowe. Twórcy argumentują, że wpływy twórców maleją (coraz niższa jest sprzedaż książek, obrazów, płyt CD i innych utworów). Ponadto 50-proc. koszty uzyskania przychodów nie są przywilejem, a jedynie prawnym wyrównaniem sytuacji twórców, osiągających przychody nieregularnie w porównaniu z osobami zatrudnionymi na etacie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Organizacje twórców jeszcze walczą prawo do 50-proc. kosztów
Projekt zmian w ustawie o PIT wkracza w decydujący etap legislacyjny. W przyszłym tygodniu ma się odbyć jego drugie czytanie w Sejmie. Organizacje zrzeszajace twórców argumentują, że pogorszy to warunki ich pracy.