Mająca w swoją siedzibę w Wiedniu Agencja Praw Podstawowych jest powołana w celu dokonywania analiz i badań nt. przestrzegania praw człowieka w UE. Agencja nie podejmuje indywidualnych interwencji, lecz regularnie publikuje raporty i analizy na wybrane tematy z zakresu praw człowieka.
Tymczasem zdaniem autorów apelu, od czasu stworzenia Agencji środowisko prawne, w którym ona operuje znacząco się zmieniło. Nabranie mocy wiążącej przez Kartę Praw Podstawowych, jak również zlikwidowanie trójfilarowej struktury powoduje, że mandat Agencji powinien być rozszerzony na kwestie dotyczące współpracy sądowej i policyjnej w sprawach karnych.  Stąd, zdaniem organizacji, niezbędne są zmiany w Rocznym Programie Działania Agencji w celu efektywnego wykonywania przez nią jej zadań.
Organizacje zgadzają się z Komisją Europejską, że rozciągnięcie mandatu Agencji na sprawy karne i policyjne nie wymaga zmiany Rozporządzenia ustanawiającego Agencję. - Obecnie w UE trwa rozkwit projektów legislacyjnych w zakresie polityki karnej i policyjnej, z tego względu niezbędne jest jak najszybsze rozszerzenie mandatu Agencji, w celu objęcia kontrolą tych dziedzin - czytamy w apelu.
List został podpisany przez: Helsińską Fundacje Praw Człowieka, Węgierski Komitet Helsiński, European Network on Independent Living, Human Rights Monitoring Institute (Litwa), Estonian Institute for Human Rights (Estonia), Kampanię Przeciwko Homofobii, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, ENAR- European Network Against Racism, Holenderski Komitet Helsiński oraz International Federation for Human Rights (FIDH).