Koalicja Równych Szans zrzesza ponad 60 polskich organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka i równości.

"W expose pani premier Beaty Szydło nie było prawie w ogóle mowy o prawach człowieka i o sposobach przeciwdziałania dyskryminacji" - zauważył przewodniczący Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego Krzysztof Śmiszek podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Przedstawiciele Koalicji Równych Szans zaapelowali do premier o spotkanie dotyczące obsadzenia stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. "Obowiązek powołania pełnomocnika rządu wynika z przepisów ustawowych, zatem nie ma możliwości - przynajmniej do czasu zmiany ustawy - niepowołania pełnomocnika, a przedłużający się stan niepowoływania takiego urzędnika w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów byłby niedobrym sygnałem, praktyką, która musi niepokoić" - przekonywał Śmiszek.

Premier, pytana o stanowisko pełnomocnika po przedstawieniu swojego rządu, mówiła, że "wszystkie decyzje dotyczące pozostałych stanowisk czy zmiany struktury" będą na bieżąco przedstawiane.

Śmiszek dodał, że podczas spotkania z premier przedstawiciele Koalicji chcieliby porozmawiać też o planach rządu dotyczących praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji. Przypomniał, że premier Szydło zapowiadała, że decyzje nowego rządu będą podejmowane po szerokich konsultacjach społecznych.

Dr Magdalena Grabowska z Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER zwróciła uwagę na konieczność podejmowania działań w zakresie praw kobiet i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć. Jej zdaniem potrzebna jest realizacja zobowiązań wynikających z ratyfikowanej przez Polskę tzw. konwencji antyprzemocowej, m.in. uruchomienie całodobowego telefonu zaufania dla kobiet. Zaznaczyła, że statystyki wskazują, że przemocy doświadcza od 800 tys. do 1 mln Polek.

Grabowska mówiła, że nowa minister edukacji Anna Zalewska w jednym z wywiadów zapowiadała realizację programu szkoły wolnej od ideologii. "Jeżeli rzeczywiście szkoła ma być wolna od ideologii, to powinna to być szkoła wolna od każdej ideologii, w tym ideologii, która związana jest z religijnym fundamentalizmem i nacjonalizmem" - mówiła Grabowska.

Zdaniem Grabowskiej konieczne jest również podjęcie działań w zakresie ochrony zdrowia. Zwróciła uwagę na konieczność zapewnienia odpowiedniej opieki okołoporodowej, której celem byłoby jest bezpieczny poród odbywający się z poszanowaniem praw człowieka. Apelowała również o niezmienianie ustawy o leczeniu niepłodności w sposób, który utrudniałby dostęp do procedury in vitro, a także o nieograniczanie obecnego prawa do aborcji.

Patrycja Mickiewicz ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej zawracała uwagę, że należy wprowadzić regulacje prawne, które chroniłyby cudzoziemki będące ofiarami przemocy domowej. Wskazywała też na konieczność efektywnej polityki integracyjnej osób, którym przyznano ochronę międzynarodową, m.in. poprzez wydłużenie indywidualnego programu integracji. Dodała, że należy podjąć działania, które zwiększą ochronę praw pracowniczych cudzoziemców.

Mickiewicz powiedziała, że Stowarzyszenie Interwencji Prawnej w ostatnim czasie ma coraz więcej sygnałów dotyczących mowy nienawiści i przestępstw motywowanych nienawiścią. "Uważamy, że źródeł tego problemu należy się dopatrywać w dyskursie politycznym, który toczy się wobec uchodźców. Apelujemy o bardziej wyważone wypowiedzi w kwestii migracji" - mówiła.

"Oczekujemy, że w tej kadencji Sejm na poważnie pochyli się nad kwestią przestępstw nienawiści wobec osób LGBT" - mówiła prezeska Kampanii Przeciw Homofobii Agata Chaber. "Przestępstwa z nienawiści wywierają wpływ nie tylko na ich bezpośrednie ofiary, ale także na wszystkie inne osoby należące do tej grupy, narażone na wykluczenie" - podkreślała. KPH apeluje o rozszerzenie katalogu przestępstw z nienawiści w kodeksie karnym o "orientację seksualną, tożsamość i ekspresję płciową".

Chaber zwróciła uwagę, że badania przeprowadzane w ostatnich latach wskazują, że mniej niż połowa Polaków jest przeciwna związkom partnerskim. "Społeczeństwo popiera związki partnerskie, ale nadal Polacy i Polki zmuszani są przez państwo do życia na kocią łapę" - przekonywała.

Zaznaczyła, że KPH oczekuje, że resort edukacji będzie w sposób pełny i sprawny realizował programy "Bezpieczna plus" i "Otwarta szkoła", których celem jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa przed przemocą rówieśniczą motywowaną uprzedzeniami. Dodała, że eksperckie organizacje pozarządowe mogą wspierać nauczycieli w tym zakresie.(PAP)