Prezydent przyznał odznaczenia 36 osobom. Edward Zalewski i Aleksander Proksa Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali za zasługi w kształtowaniu zasad demokratycznego państwa prawa i kultury prawnej.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: gen. Bolesław Balcerowicz - za zasługi w umacnianiu obronności kraju oraz była wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Maria Dmochowska - za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali m.in.: Fronczewski i dziennikarz Michał Komar - za zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury; Niemczycki - za zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości i wicepremier w rządzie Hanny Suchockiej Henryk Goryszewski - za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej.

 

Wśród odznaczonych znaleźli się także: były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Serafin, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt i socjolog prof. Ireneusz Krzemiński.

Prezydent Komorowski dziękował odznaczonym za zasługi dla Polski "w czasie, kiedy było bardzo trudno", a także tym, którzy służyli dla Polski w różnych instytucjach, "biorąc część odpowiedzialności za państwo".
Więcej>>>