"OPZZ krytycznie ocenia pomysły pisania nowej Konstytucji RP ogłaszane przez kolejne środowiska polityczne i społeczne" - napisała Rada w stanowisku. Obradującą w środę w Warszawie Rada przyjęła też stanowisko dot. Europejskiego Filaru Praw Socjalnych.

W ocenie Rady "Konstytucja z 1997 roku przeszła próbę czasu i dobrze spełniała swoje zadania". "Dzisiaj kluczową sprawą jest jej przestrzeganie. Debatę dotyczącą zmiany aktualnie obowiązującej Konstytucji odbieramy, jako próbę usprawiedliwienia jej łamania" - zaznaczyli związkowcy.

"W Konstytucji jest wiele zapisów ważnych dla środowisk pracowniczych dotyczących między innymi: dialogu społecznego, ochrony pracy, polityki pełnego zatrudnienia, roli związków zawodowych, solidaryzmu społecznego. Są to dobre zapisy i nie widzimy powodu, aby Ustawa Zasadnicza była pisana od nowa" - podkreśla Rada OPZZ.

OPZZ przypomniało, że idea referendum konstytucyjnego nie pochodzi od obywateli. "To pomysł władzy, która ustali też pytania referendalne. Jest to więc inicjatywa władzy, która wpisuje się w bieżące interesy polityczne. W tej sytuacji jesteśmy krytyczni wobec tego pomysłu oraz innych tego typu działań i apelujemy, aby z nich zrezygnować" - stwierdziła centrala. (ks/pap)

Warto chronić państwo prawa
Krzysztof Sobczak, Andrzej Wróbel
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł