Jak zauważa autor wydanej właśnie książki Środki ochrony zamawiającego program komputerowy. Odpowiedzialność twórcy za usterki utworu, w celu uzyskania programu komputerowego dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb zamawiający powinien zawrzeć umowę o stworzenie tego dobra niematerialnego. Taki kontrakt przeważnie przyjmuje w praktyce skomplikowaną postać umowy mieszanej.
Autor książki podkreśla, że światową ekonomię cechuje obecnie stopniowe przechodzenie od gospodarki industrialnej do gospodarki wiedzochłonnej, opartej na potencjale technologicznym i wysokim poziomie kapitału ludzkiego. Podmioty aktywnie wykorzystujące zdobycze nauki i techniki uzyskują bowiem przewagę konkurencyjną, co z kolei sprawia, że wiedza i innowacje uznawane są za istotny czynnik tempa i jakości wzrostu gospodarczego. W konsekwencji decydującego znaczenia nabierają dobra niematerialne, stanowiące z prawnego punktu widzenia przedmiot praw własności intelektualnej. Do tych dóbr zalicza się w szczególności oprogramowanie, które aktualnie pośrednio lub bezpośrednio znajduje zastosowanie w większości dziedzin  życia.
- Konkluzję tę potwierdza raport ekspertów OECD, w świetle którego w latach 90.ubiegłego stulecia 80 proc. wartości księgowej przedsiębiorstw amerykańskich stanowiły aktywa niematerialne, w tym także programy komputerowe - pisze autor. I dodaje, że również dane statystyczne dobrze obrazują gospodarcze znaczenie oprogramowania w Polsce.

imagesViewer


Jak podkreśla wydawca książki, opracowanie jest pierwszym kompleksowym omówieniem zagadnień dotyczących środków ochrony przysługujących podmiotowi zamawiającemu program komputerowy. Dotychczasowe kluczowe w tej mierze wypowiedzi były sformułowane jeszcze pod rządami poprzednio obowiązującej ustawy o prawie autorskim, która nie zawierała żadnej szczególnej regulacji w zakresie odpowiedzialności twórcy za wady przedmiotu świadczenia.

W monografii szczegółowo przedstawiono m.in.:
-  środki ochrony, którymi dysponuje zamawiający program komputerowy w świetle prawnoautorskiego uregulowania odpowiedzialności za usterki zamówionego utworu,
- pojęcie usterki zamówionego programu komputerowego,
- przykłady wadliwości oprogramowania omówione dotychczas w orzecznictwie.

W pracy poddano również analizie rozwiązania przyjęte w sześciu zagranicznych systemach prawnych, w projektach harmonizacji tzw. europejskiego prawa prywatnego, a ponadto uwzględniono dorobek inżynierii oprogramowania.

Zdaniem wydawcy i autora, książka jest skierowana do adwokatów, radców prawnych, menedżerow pozyskujacych programy komputerowe, pracowników przedsiębiorstw zajmujących się tworzeniem programów komputerowych na zamówienie i odbiorców takich programów.
 

Więcej o publikacji>>>>