W środę 13 września prezydent Andrzej Duda odbył serię rozmów z przedstawicielami klubów sejmowych na temat przygotowywanych w jego kancelarii projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Lider PO Grzegorz Schetyna zadeklarował podczas tego spotkania chęć współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie projektów ustaw o KRS i SN. Jak mówił, ze strony prezydenta padła gwarancja "jakości" tych projektów i późniejszych prac nad nimi w Sejmie. Według PO, Duda miał też sugerować możliwość kolejnych wet.
Schetyna przekonywał, że Platformie zależy na tym, by ustrój sądów był coraz lepszy, także bliższy i bardziej przyjazny obywatelom. - Deklarujemy współpracę; jesteśmy otwarci na rozmowy i na te projekty, ale też bardzo wyraźnie mówiliśmy - to nie może być tak, że ulegnie zmianie tylko filozofia, czy tylko te twarde zapisy, które dawały tak ogromną władzę ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu. Nie wierzymy i nie zaakceptujemy takiego scenariusza i takich możliwości, w których te same uprawnienia będzie miał prezydent - zaznaczył Schetyna.

Więcej: PO deklaruje współpracę z prezydentem ws. ustaw o SN i KRS>>

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki ocenił rozmowę z prezydentem jako "pożyteczną". - Pan prezydent bardzo jasno powiedział, że rozumie też potrzebę dalszych prac w Sejmie nad projektami, które przedstawi – zaznaczył, ale chciał mówić o szczegółach. - Rozmawialiśmy o pewnych rozwiązaniach szczegółowych. Umówiliśmy się, że nie będziemy ich w tej chwili upubliczniać, to jest jeszcze kwestia przyszłości – dodał powiedział.

Więcej:
Około 25 września mają być projekty prezydenta w sprawie KRS i SN>>
Minister w KPRM: prezydent zna oczekiwania obozu rządzącego ws. reformy sądownictwa>>

Będziemy mieli do czynienia z ustawami o SN i KRS autorstwa prezydenta, które doprowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru po środowym spotkaniu z Andrzejem Dudą.
- Potwierdziły się nasze najgorsze obawy. Mianowicie propozycje prezydenta, jakie wynikają z tych konsultacji, są takie, że polityczną rolę ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego zastąpi prezydent - powiedział Petru. - Będziemy mieli do czynienia z ustawami o SN i KRS, które jednak doprowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce, tylko w postaci prezydenta - dodał.

Więcej: Nowoczesna: prezydent zmierza do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości>>

Prezydent powiedział, że podtrzymuje naszą poprawkę ws. wyboru członków KRS-u przez Sejm większością 3/5 głosów, a nie zwykłą - mówił w środę po spotkaniu z Andrzejem Dudą wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
Jak dodał, mowa była też o "mechanizmach zabezpieczających" na wypadek gdyby w Sejmie nie udało się zebrać takiej większości. "Niewykluczone, że będzie to wskazanie tych osób przez prezydenta, co my jesteśmy w stanie poprzeć ze względu na silną legitymację prezydenta" - zadeklarował wicemarszałek.

Więcej: Kukiz'15: prezydent chce wyboru KRS większością 3/5 głosów>>

Nasze poparcie dla prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS uzależniamy od ich zgodności z konstytucją oraz przydatności tych rozwiązań dla obywateli - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po rozmowie z Andrzejem Dudą.
- Uważamy, że spotkanie z panem prezydentem to początek konsultacji społecznych. Zachęcamy pana prezydenta do wysłania tych ustaw po ich ogłoszeniu do konsultacji społecznych z organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Więcej: PSL poprze prezydenckie projekty, jeśli będą konstytucyjne>>

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński ocenił rozmowy Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów jako dobre, merytoryczne. I zadeklarował, że termin przedstawienia projektów ustaw o SN i KRS przez prezydenta 25 września jest wielce prawdopodobny.