Od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje ustawa, która zmieniła dekret o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym (DzU z 2009 r. nr 221, poz. 1739). Nowe przepisy kończą trwające latami spory dotyczące opodatkowania wynagrodzeń biegłych sądowych z tytułu ekspertyz wykonywanych przez nich na zlecenie sądu. Nie kończą jednak dyskusji w sprawie ewentualnego zwolnienia z opodatkowania VAT czynności wykonywanych przez biegłego na zlecenie sądu.
Zarówno organy podatkowe, jak i sądy sprowadziły dyskusję o opodatkowaniu czynności biegłych sądowych do kwestii treści wydawanych przez nich ekspertyz. Powołują się przy tym na art. 15 ust. 3 ustawy o VAT, twierdząc, że biegli nie mogą skorzystać z wyłączenia z opodatkowania, bo nie jest spełniony warunek co do odpowiedzialności zlecającego za wykonanie czynności za ich pośrednictwem przez zleceniobiorcę.
Tymczasem, zdaniem Doroty Szubielskiej, radcy prawnego w kancelarii Chadbourne & Parke, takie podejście do sprawy nie uwzględnia statusu biegłego i jego opinii w postępowaniu sądowym. – Nie budzi wątpliwości, że biegły jest uczestnikiem wymiaru sprawiedliwości, a jego opinia jest dowodem mającym istotny wpływ na wynik sprawy. Skoro biegły uczestniczy w procesie, a jego opinia służy orzekaniu, to można wywodzić, że biegły powinien korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na tej samej podstawie co usługi wymiaru sprawiedliwości, czyli na mocy art. 15 ust. 6 ustawy o VAT – podkreśla mec. Szubielska.

Źródło: Rzeczpospolita 2.07.2010.