Taką informację przekazał dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich na konferencji prasowej w poniedziałek 24 października br.  Na podstawie przebiegu posiedzenia przed Komitetem na sesji w Genewie, można przypuszczać, że przedmiotem oceny i rekomendacji Komitetu Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych będą takie kwestie jak: niezależność Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, niezależności sądów, w tym prawa prezydenta RP do nie powoływania sędziów, a także status Krajowej Rady Sądownictwa. Sądząc po pytaniach członków Komitetu rekomendacje dla Polski mogą dotyczyć kwestii stosowania tymczasowego aresztowania, przeludnienia więzień, sytuacji nieletnich w postępowaniu, różnych kwestii prawa antydyskryminacyjnego oraz stosowanie ustawy o planowaniu rodziny i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
Komitet Praw Człowieka przy ONZ rozpatrywał sprawozdanie polskiego rządu z wykonywania Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Podobnej analizie, cyklicznie poddawane są wszystkie państwa-strony Paktu. Członkowie Komitetu Praw Człowieka dopytywali polską delegację także o kwestie mowy nienawiści, zwalczaniu rasizmu i ksenofobii.  Zdaniem polskiej delegacji w ostatnim czasie poczyniono szereg kroków w stronę wzmocnienie ochrony praw człowieka w tym np. wykonanie wyroku ETPC w sprawie Rutkowski przeciwko Polsce, zwalczanie handlu ludźmi czy wprowadzenie programu „Rodzina 500+”.
Komitet Praw Człowieka ( Human Rights Committee) to organ kontrolny powołany na mocy artykułu 28 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i politycznych z 16 grudnia 1966 r. Jego celem jest monitorowanie przestrzegania postanowień Paktu oraz jego dwóch Protokołów Fakultatywnych. Komitet składa się z 18 niezależnych ekspertów o wysokim poziomie moralnym i uznanej kompetencji w dziedzinie praw człowieka, przy czym wskazane jest (choć nie wymagane) by przynajmniej część z członków Komitetu miała doświadczenie prawnicze. Osoby te wybierane są w tajnym głosowaniu przez państwa, które ratyfikowały Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, spośród zgłoszonych przez siebie kandydatów.

Postępowanie cywilne. Kazusy
Małgorzata Manowska
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł