Podczas ostatnich posiedzeń Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej "Przyjazne Państwo", radcy prawni z OIRP w Warszawie, przedstawili kolejne projekty zmian w zakresie prawa podatkowego, ubezpieczeń społecznych, działalności gospodarczej na własny rachunek oraz prawa pracy. Warszawską Izbę reprezentowali: Radosław L. Kwaśnicki, Andrzej Dębiec, dr Tomasz Niedziński, dr Magdalena Szczepańska oraz dr Piotr Karwat.

Propozycje nowelizacji przygotowane przez eksperta OIRP w Warszawie, radcę prawnego, Radosława L. Kwaśnickiego:

Zmiany w zakresie działalności gospodarczej:

  • Pierwsza proponowana zmiana ma na celu zapewnienie przedsiębiorcom skutecznej ochrony w sytuacji naruszania przez organy kontroli przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt przewiduje, że przedsiębiorca będzie mógł zareagować na naruszanie przez organy kontroli postanowień art. 82 i art. 83 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej poprzez wniesienie środka prawnego - sprzeciwu. W sytuacji, gdy pomimo takiego zawiadomienia organ kontroli podejmie decyzję o dalszym prowadzeniu kontroli, przedsiębiorcy przysługiwać będzie roszczenie odszkodowawcze tytułem strat jakie poniósł w związku z przeprowadzaną kontrolą. Ponadto nieuzasadnione przedłużanie czasu kontroli powodować będzie, że zebrana dokumentacja nie będzie mogła zostać wykorzystana na niekorzyść przedsiębiorcy. Wprowadzenie takiej sankcji powinno, zdaniem eksperta, zmobilizować organy kontroli do sprawniejszego i szybszego działania. Wprowadzenie proponowanych zmian powinno pozytywnie wpłynąć na sytuację przedsiębiorców w Polsce i zapewnić ich konkurencyjność na wspólnym rynku - podkreśla Kwaśnicki.
  • Druga proponowana zmiana ma na celu zapewnienie wszystkim przedsiębiorcom możliwości uzyskania wiążącej interpretacji przepisów prawa materialnego, z których wynikają ich prawa i obowiązki. Jak uzasadnia autor projektu - Radosław L. Kwaśnicki - przedsiębiorcy w Polsce niejednokrotnie ponoszą konsekwencje braku jednolitej wykładni prawa. Na zrozumienie i prawidłowe zastosowanie przepisów prawa pożytkują swój czas, który mógłby być wykorzystany na rozwój ich działalności. Wydawanie takich interpretacji powinno prowadzić do kształtowania się jednolitej wykładni prawa, co pozytywnie wpłynie na działalność przedsiębiorców.
Propozycje nowelizacji przygotowane przez eksperta OIRP w Warszawie, radcę prawnego, Andrzeja Dębca:

Zmiany w zakresie prawa podatkowego

  • Proponowana nowelizacja polega na zlikwidowaniu opodatkowania nieodpłatnego użyczenia nieruchomości po stronie użyczającego. W obecnym stanie prawnym obowiązuje generalna zasada opodatkowania nieodpłatnego użyczenia nieruchomości zarówno po stronie użytkownika jak i użyczającego. Propozycja zapisu przygotowana przez radcę prawnego Andrzeja Dębca ma na celu wyeliminowanie przepisu opodatkowującego przychód, który w rzeczywistości nie powstaje po stronie podatnika.
Propozycje nowelizacji przygotowane przez eksperta OIRP w Warszawie, radcę prawnego, dr Tomasza Niedzińskiego:

Zmiany w zakresie prawa pracy - projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych:

  • Propozycja pierwsza: umożliwienia zatrudnienia pracowników tymczasowych przez pracodawcę u którego wcześniej wystąpiły zwolnienia grupowe. Dotychczasowa regulacja nie pozwalała na zatrudnianie takich pracowników nawet w dziale, w którym zwolnienia nie wystąpiły, a istnieje potrzeba skorzystania
  • z pracowników tymczasowych.
  • Propozycja druga ma spowodować obowiązek wystawiania pracownikowi tymczasowemu świadectwa pracy jedynie raz w roku kalendarzowym uwzględniając wszystkie okresy zatrudnienia w danym roku. Zlikwiduje to konieczność wystawiania świadectwa pracy przez agencję pracy tymczasowej za każdym razem w momencie rozwiązania bądź wygaśnięcia stosunku pracy.

Projektowane przepisy spowodują eliminacje wielokrotnego powtarzania przez pracownika tymczasowego szkoleń z zakresu bhp i wstępnych badań lekarskich, jeżeli przerwa między jednym zatrudnieniem a następnym z tą samą agencją nie będzie trwała dłużej niż 30 dni.

 

Propozycje nowelizacji przygotowane przez eksperta OIRP w Warszawie, radcę prawnego, dr Magdalenę Szczepańską:

Zmiany w prawie ubezpieczeń społecznych

  • Proponowane rozwiązania mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, poprzez skrócenie z 10 do 5 lat okresu, w którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych może dochodzić roszczeń majątkowych co skraca okres niepewności dla płatnika, a tym samym, będzie sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości. Ponadto przygotowana nowelizacja przewiduje równocześnie skrócenie okresu obowiązku przechowywania przez płatnika dokumentów ubezpieczeniowych co prowadzi do zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Propozycje nowelizacji przygotowane przez eksperta OIRP w Warszawie, radcę prawnego, dr Piotra Karwata:

Zmiana ustawy o podatku od towarów i usług.

  • Zmiana ta dotyczy usunięcia ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego przy zakupie samochodów i paliw. Konieczność takiej zmiany wynika z prawa Unii Europejskiej. Niewątpliwym pozytywnym skutkiem społecznym proponowanej zmiany będzie zgodność zmienionych regulacji z domniemaniem uczciwości podatnika. Obowiązujące w prawie podatkowym restrykcje i ograniczenia adresowane do właścicieli i użytkowników samochodów wykorzystujących je na potrzeby działalności gospodarczej wynikają z przyjętego przez prawodawcę, a w ocenie projektodawców niedopuszczalnego założenia, że samochody, w szczególności osobowe, są wykorzystywane wyłącznie lub w przeważającej części w celach konsumpcyjnych, a deklaracje podatników co do związku samochodu z działalnością gospodarczą są zawsze nieprawdziwe. Gospodarczym skutkiem proponowanych zmian, w szczególności, gdy będą one elementem szerszej koncepcji tworzenia przyjaznych warunków dla przedsiębiorczości, będzie zwiększenie i polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej

Źródło: Biuro prasowe Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie