Proponowane rozwiązania prawne umożliwią wzmocnienie pozycji ofiar poprzez zapewnienie im godnego traktowania w postępowaniu karnym, oraz przyczynią się do skuteczniejszej ochrony przed popełnieniem ponownego przestępstwa (zapobieganie wtórnej wiktymizacji).
Do najważniejszych elementów dyrektywy należą prawo ofiary do tłumaczenia, kryteria określające możliwość zaliczenia ofiary w poczet ofiar szczególnie wrażliwych oraz zakres ochrony ofiary i członków jej rodziny.
W toku negocjacji rząd poprze środki zmierzające do zapewnienia ofierze pomocy tłumacza. Tym niemniej, powyższe uprawnienia powinny być dostosowane do roli pokrzywdzonego w postępowaniu karnym (tj. usytuowania jako strony bądź uczestnika postępowania). W związku z tym prawo do tłumaczenia nie powinno być rozszerzane w sposób sprzeczny z interesem pokrzywdzonego (zwłaszcza, gdy nie jest zPolski rząd podziela również konieczność sformułowania kryteriów zaliczenia ofiar określonych kategorii przestępstw w poczet ofiar szczególnie wrażliwych. Czynnikiem decydującym o zaliczeniu danej ofiary w poczet kategorii ofiar szczególnie wrażliwych powinny być rzeczywiste potrzeby ofiary wynikające ze stanu uniemożliwiającego jej udział w postępowaniu wskutek dolegliwości fizycznych, bądź psychicznych, lub w związku ze stopniem krzywdy wyrządzonej przestępstwem.