Rada Ministrów przyjęła 28 stycznia projekt nowelizacji ustawy o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa oraz niektórych innych ustaw.
Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, projekt nowelizacji tzw. ustawy offsetowej przygotowano ze względu na konieczność dostosowania jej przepisów do regulacji europejskich i wykorzystania offsetu do rozwoju potencjału obronnego Polski. Offset będzie jednym ze środków umożliwiających podnoszenie zdolności obronnych w zakresie koniecznym do ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa. Oznacza to, że offset zmieni charakter z czysto ekonomicznego (kompensacyjnego) na obronny.
Projekt nowelizacji ustawy offsetowej oznacza zapewnienie zgodności jej przepisów z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), a zwłaszcza z zapisem o możliwości podejmowania przez każde państwo członkowskie UE środków, jakie uważa za konieczne do ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa. Zmieniona ustawa nie będzie sprzeczna z innymi regulacjami unijnymi, w tym dyrektywą 2009/81/WE w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. W ustawie offsetowej uwzględniono również postanowienia Kodeksu Postępowania w Zakresie Offsetu Europejskiej Agencji Obrony (zawiera on podstawowe zasady i wytyczne dotyczące stosowania offsetu przy zamówieniach publicznych realizowanych w obszarze obronności).
Jak poinformowano po posiedzeniu rządu, nowe umowy offsetowe mają służyć ochronie podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa. Konsekwencją tego zapisu jest wprowadzenie przepisów, że za zawieranie umów offsetowych ma być odpowiedzialny minister obrony narodowej, który będzie także zobowiązany do kontroli zobowiązań offsetowych. Obecnie zadania te wykonuje minister gospodarki. Stworzony zostanie Komitet Offsetowy, jako organ opiniodawczo-doradczy ministra obrony narodowej, który ma realizować zadania analityczne dotyczące bezpieczeństwa.
Offset zdefiniowano jako kooperację między Skarbem Państwa i offsetobiorcą a zagranicznym dostawcą, konieczną do utrzymania lub ustanowienia w Polsce potencjału dotyczącego zdolności produkcyjnych, serwisowych, obsługowo-naprawczych oraz innych, niezbędnych do ochrony podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Kooperacja ta ma polegać w szczególności na przekazaniu technologii, umowy know-how wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych lub korzystania z utworu na podstawie udzielonej licencji w celu zapewnienia wymaganej przez Skarb Państwa niezależności od zagranicznego dostawcy.
Ze względu na to, że nowe umowy offsetowe mają służyć ochronie podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa, w ustawie przewidziano, że zawierane będą jedynie umowy offsetowe adresowane do przedsiębiorstw przemysłu obronnego, co wpłynie na rozwój zdolności obronnych Polski. Pozyskane w ramach offsetu zdolności przemysłowe będą wkładem naszego kraju w budowę europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora obronnego.
Zgodnie z projektem ustawy, nie każde zawarcie umowy dostawy będzie wymagało zawarcia umowy offsetowej. Przede wszystkim z ustawy zniknie próg 5 mln euro wartości umowy dostawy, który zobowiązywał do zawarcia umowy offsetowej ponad tę wartość. Przewidziano też likwidację mnożnika offsetowego, co oznacza, że wartość umowy offsetowej będzie ustalana indywidualnie dla każdej umowy offsetowej. Zrezygnowano również z przepisów dotyczących przyrzeczenia offsetowego.

Założono, że nowe regulacje wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.