Organizatorem festiwalu jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, partnerem zaś La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym z programu Unii Europejskiej „Zapobieganie i walka z przestępczością”. Jak informuje MSW, udział, zarówno w pokazach filmowych, jak i w wydarzeniach towarzyszących festiwalowi jest bezpłatny. Bilety dla osób indywidualnych dostępne są w kasie kina Muranów od początku października br. Natomiast, aby zarezerwować bilety dla grupy powyżej 10 osób należy wypełnić formularz rezerwacji na stronie www.18na18.pl. Organizatorem festiwalu jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a partnerem projektu La Strada Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.
Festiwal potrwa do 18 października br., kiedy to po raz szósty będzie obchodziony Dzień Unii Europejskiej przeciwko handlowi ludźmi.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Handlu Ludźmi będzie można w sumie zobaczyć 24 filmy (w tym 18 konkursowych), które w różnym aspekcie poruszają tematykę handlu ludźmi. Będą to zarówno filmy dokumentalne jak i fabularne, dotyczące m.in. handlu kobietami, pracy przymusowej, zmuszania do działalności przestępczej, handlu narządami pozyskiwanymi do przeszczepów czy handlu dziećmi.
W ramach festiwalu odbędzie się konkurs, do którego zakwalifikowano 18 filmów. Spośród nich zostanie wybrany ten, który najpełniej ukazuje zjawisko handlu ludźmi. W skład jury wejdą osoby ze świata kultury i mediów oraz nauki, jak również specjaliści, którzy w swojej pracy zajmują się tematem handlu ludźmi. Będą to m.in. Paweł T. Felis, krytyk filmowy; Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji „Porozumienie Bez Barier”; prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, pedagog, doradca rodzinny.
Filmy będą wyświetlane w warszawskim kinie Muranów. Zarówno w pokazach, jak i wydarzeniach towarzyszących festiwalowi mogą wziąć udział zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy (np. szkoły).
Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal ma na celu pokazanie za pośrednictwem filmu zjawiska handlu ludźmi. Obok pokazów filmowych, w ramach festiwalu, odbędą się także panele dyskusyjne oraz spotkania z twórcami. Ideą festiwalu jest m.in. budowa świadomości i przekazanie wiedzy na temat handlu ludźmi, a tym samym zmiana postaw zarówno wśród młodzieży, jak i osób, które mają do czynienia z tym procederem.
Honorowy patronat nad festiwalem objęły Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Źródło: MSW