Nowela ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych zawiera ponad 70 zmian w tzw. ustawie pragmatycznej. Jej projekt przygotował MON. Resort podkreśla, że główną intencją zmian jest usunięcie barier w przebiegu służby, uczynienie jej bardziej atrakcyjną i ustabilizowanie sytuacji wśród kadry.

Nowelizacja przewiduje odejście od zasady tożsamości stopnia ze stanowiskiem, co będzie oznaczać, że szeregowi, podoficerowie i oficerowie młodsi (do stopnia kapitana) będą mogli awansować bez zmiany stanowiska.

Ponadto zostanie zniesiona zasada kadencyjności u podoficerów, a dla oficerów - wprowadzona możliwość wielokrotnego powtarzania kadencji na tym samym stanowisku. To ostatnie nie będzie dotyczyć najwyższych dowódców powoływanych przez prezydenta. Dla nich pozostanie ograniczenie do dwóch kadencji. Oficerem będzie mógł zostać tylko posiadacz dyplomu magistra - dotychczas warunkiem był licencjat.

Znowelizowana ustawa daje żołnierzom także prawo do urlopu ojcowskiego w takim samym wymiarze, jaki przysługuje cywilom (dwa tygodnie). Natomiast żołnierki w ciąży nie będą musiały co trzy miesiące stawiać się na komisję lekarską. Zmiany pozwolą także szefowi MON awansować na wyższe stopnie za życia żołnierzy, którzy z narażeniem życia i zdrowia dokonali czynów bohaterskich. Do tej pory taki awans był możliwy jedynie pośmiertnie.

Senacka komisja obrony narodowej przyjęła kilka poprawek. Jedna z nich przedłuża możliwość powrotu do armii byłym żołnierzom, którzy wskutek wypadku lub choroby doznali stałego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu w związku ze służbą wojskową pełnioną na misjach zagranicznych po 1 stycznia 1998 r. Będą mogli się oni zwrócić z wnioskiem do ministra obrony narodowej o powołanie do zawodowej służby wojskowej z kategorią "Zdolny z ograniczeniem" do 31 grudnia 2014 r.

Inna poprawka dotyczy kwestii, którą poddał w wątpliwość Trybunał Konstytucyjny. Według obowiązujących obecnie przepisów, żołnierz, który odchodzi ze służby, ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, ale jedynie z trzech lat poprzedzających jego zwolnienie. Poprawka przewiduje, że byli żołnierze będą mogli ponownie ubiegać się o niewypłacony im ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Będą mieli na to pół roku (od wejścia w życie nowych przepisów).

Senat zajmie się także zmianami w ustawie o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, która ma przygotować polskich producentów mleka do zmian na rynku, jakie nastąpią w 2015 r., wraz ze zniesieniem kwot mlecznych. W zamian za zniesienie kwot ma obowiązywać tzw. pakiet mleczny. Jego przepisy m.in. umożliwią organizacjom zrzeszającym producentów mleka negocjowanie w ich imieniu odpowiednich cen sprzedaży surowego mleka.

Innym punktem posiedzenia izby wyższej będzie nowelizacja ustawy o drogach publicznych, zgodnie z którą dawne drogi krajowe zastępowane przez drogi ekspresowe czy obwodnice nie będą otrzymywać jak dotychczas kategorii drogi gminnej, a będą zaliczane do dróg wojewódzkich.

Ponadto senatorowie debatować będą nad ustawą o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych. Przewiduje ona, że polski fiskus będzie współpracował ze służbami skarbowymi państw UE w sprawach o należności m.in. celne czy podatkowe. Nowa ustawa ma gwarantować sprawność, rzetelność, przejrzystość i szybkość działań organów państwa członkowskiego w zakresie wzajemnej pomocy przy dochodzeniu należności pieniężnych.

Senat zajmie się także zmianami w ustawie o samorządzie gminnym, które tworzą podstawy prawne dla funkcjonowania rad seniorów. Nowelizacja zakłada, że gmina "sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej". Rady seniorów mają reprezentować interesy i potrzeby starszych mieszkańców wobec władz samorządowych oraz formułować opinie dotyczące strategicznych i bieżących planów rozwoju gminy.

W porządku obrad znajduje się także kilka senackich projektów zmian w ustawach. Jedna z nich - nowela ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji - ma na celu wsparcie w latach 2013-2015 budżetu miasta stołecznego Warszawy środkami finansowymi pochodzącymi z Funduszu Reprywatyzacji (corocznie kwotą 200 milionów zł). Środki te zostaną przeznaczone na wypłatę odszkodowań za nieruchomości, które na podstawie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy przeszły na własność państwa. Do czasu ostatecznego rozwiązania problemu dekretu Bieruta niezbędne jest przejściowe wsparcie budżetu Warszawy w realizacji zgłoszonych roszczeń.

Ponadto odbędzie się także drugie czytanie senackiego projektu noweli ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona zwrot emerytom świadczeń, do których prawo zostało im – w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy – zawieszone od 1 października 2011 r. na podstawie niekonstytucyjnego przepisu.

Senatorowie debatować będą także nad senackim projektem noweli ustawy o ochronie roślin. Proponuje się w nim, aby obowiązek wprowadzania przez wyznaczone punkty wwozu dotyczył jedynie roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów podlegających granicznej kontroli fitosanitarnej.