Nowelizacja ustawy o prawie lotniczym ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnych w zakresie ustalania i nadzoru nad opłatami lotniskowymi.
Jak wskazano w uzasadnieniu nowelizacji, jest ona konieczna dla wdrożenia do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/12/WE z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie opłat lotniskowych. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie zróżnicowania w zakresie ustalania opłat lotniskowych w zależności od wielkości ruchu pasażerskiego (w przypadku lotnisk obsługujących do 5 mln pasażerów rocznie i lotnisk obsługujących większą liczbę podróżnych). Przykładowo małe porty i lotniska aeroklubowe nie będą podlegały tym samym rygorom, którym podlegają porty lotnicze obsługujące rocznie ponad 5 mln pasażerów.
Kolejny punktem w porządku obrad jest nowela ustawy o ochronie przyrody, rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wywodząca się z projektu klubu SLD nowelizacja umożliwia wstęp na teren parków narodowych oraz na plaże i kąpieliska osobom niepełnosprawnym korzystającym z pomocy psów przewodników lub psów asystujących. Jej celem jest zniesienie ograniczeń dyskryminujących osoby niepełnosprawne. Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie przyrody zabrania "wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną", zaś ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - opisując miejsca, gdzie można wejść z psem asystującym - nie wymienia parków narodowych i rezerwatów.
Senatorowie debatować będą także nad nowelą prawa wodnego, która ma wdrożyć do polskich przepisów unijną dyrektywę morską. Jej szybkie przyjęcie ma uchronić Polskę przed karami ze strony KE. Zmiany zakładają m.in. przygotowanie specjalnego programu monitoringu wód morskich oraz krajowego programu ochrony wód morskich.
Kolejnym punktem porządku obrad będzie drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Projektowana ustawa stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, według którego art. 32 ust. 1 obecnie obowiązującej ustawy jest niezgodny z konstytucją w zakresie dotyczącym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Celem projektu jest zastosowanie w stosunku do dłużnika będącego uczestnikiem postępowania upadłościowego przepisów o zwolnieniu od kosztów sądowych. Przyjęcie zasady, iż w zakresie dotyczącym zwolnienia dłużnika od kosztów sądowych stosuje się zasady ogólne z ustawy o kosztach, dostosuje system prawa do wskazań zawartych w wypowiedzi Trybunału Konstytucyjnego.
Senat przeprowadzi także drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo prasowe, który również stanowi wykonanie orzeczenia TK. W projekcie proponuje się zmianę sankcji karnej na sankcję grzywny za niedopełnienie wymogu rejestracji czasopisma oraz za wydawanie niezarejestrowanego dziennika.
Projekt senacki zmienia kwalifikację prawną niedopełnienia rejestracji - nie będzie to już występek zagrożony grzywną lub karą ograniczenia wolności, lecz jedynie wykroczenie, za które sąd będzie mógł wymierzyć karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł.