Nowy obowiązek pojawił się w związku z wejściem w życie ustawy z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 1567 z późn. zm.). Rzeczona ustawa w art. 5 wprowadza zmiany w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 715 z późn. zm.).

Zgodnie ze zmianą SKOK-i jako inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów, będą zobowiązane do badania zdolności kredytowej kredytobiorców przed udzieleniem kredytu konsumenckiego zgodnie z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1376).

KNF podkreśliło swoje niezadowolenie z dotychczasowego poziomu analizy ryzyka kredytowego w kasach i wskazało to jako główną przyczynę obecnej złej kondycji sektora. Kredyty i pożyczki przeterminowane na koniec września 2013 r. stanowiły 32,3% wartości portfela kredytowego, a gdyby uwzględnić wartość nabytych przez niektóre kasy skryptów dłużnych w zamian za sprzedane przeterminowane wierzytelności, udział ten wzrósłby do 39,5%.

Dodatkowo KNF poinformowała, że na 55 funkcjonujących SKOK komisja zatwierdziła statuty w 35 przypadkach. W przypadku 18 kas statuty zostały odrzucone. Głównymi przyczynami odmów zatwierdzania statutów były:
- uregulowanie więzi członkowskiej w sposób niezgodny z ustawą o SKOK,
- przewidywanie przez statut możliwości udzielenia przez kasę kredytu lub pożyczki członkowi bez zdolności kredytowej i bez ustanowienia szczególnego sposobu zabezpieczenia spłaty kredytu,
- uwzględnienie w przedmiocie działalności czynności polegającej na emisji obligacji,
- ujmowanie funduszu z emisji obligacji jako funduszu własnego kasy.

Opracowanie: Małgorzata Jastrzębska

Źródło: www.knf.gov.pl,