Świadczenie wychowawcze oraz inne świadczenia dla rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka, podobnie jak inne świadczenia o charakterze socjalnym, nie będą podlegać egzekucji.

Zgodnie z art. 833 k.p.c. świadczenia wymienione w § 6, a więc świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne oraz świadczenia wychowawcze nie podlegają w ogóle egzekucji.

Dodany do art. 833 k.p.c. § 7 dotyczy świadczeń dla rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Zgodnie z nim: nie podlegają egzekucji świadczenia, dodatki i inne kwoty, o których mowa w art. 31 ust. 1, art. 80 ust. 1 i 1a, art. 81, art. 83 ust. 1 i 4, art. 84 pkt 2 i 3 i art. 140 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, oraz środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, o których mowa w art. 83 ust. 2 i art. 84 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w części przysługującej na umieszczone w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka dzieci i osoby, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej.

Nowe brzmienie art. 833 k.p.c. zostało ustalone przez ustawę z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. poz. 195).

Szczegółowe omówienie najnowszych zmian k.p.c. dot. postępowania egzekucyjnego znajdą Państwo w nowym komentarzu autorstwa najwybitniejszych autorytetów polskiego prawa procesowego cywilnego, który jest już dostępny w przedsprzedaży w księgarni Profinfo.pl. W komentarzu zostały uwzględnione zmiany wynikające z kilkunastu ustaw uchwalonych w latach 2013-2016, w tym również wchodzące w życie 8 września 2016 r. Dotyczą one m.in. wniosku o wszczęcie egzekucji, poszukiwaniu majątku dłużnika, złożenia wykazu majątku przed komornikiem, zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej, postępowania o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, tytułu wykonawczego obejmującego świadczenie w walucie obcej, środków zaskarżenia, w szczególności skargi na czynności komornika oraz zażalenia, przebiegu egzekucji z ruchomości oraz z rachunków bankowych, podziału sumy uzyskanej przez egzekucję z nieruchomości, kompetencji referendarza sądowego. Warto już teraz zapoznać się ze zmianami, które wejdą w życie w najbliższych miesiącach. Autorzy skomentowali nowe działy zawierające regulacje określające wydawanie w Polsce odpowiednich zaświadczeń dotyczących orzeczeń, ugód i innych tytułów egzekucyjnych w sprawach cywilnych i handlowych, a także w sprawach alimentacyjnych, przepisy dotyczące informatyzacji postępowania cywilnego, w tym m.in. wprowadzenie możliwości tzw. licytacji elektronicznej przeprowadzanej za pomocą systemu teleinformatycznego. Komentarz można zamówić tutaj >>