W związku z powyższym, Departament Polityki Handlowej zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich zainteresowanych instytucji o przekazanie stanowiska w sprawie potrzeby ustanowienia takiej ochrony na terenie UE oraz o wskazanie ewentualnego zakresu towarów, które mogłyby zostać objęte powyższą regulacją. Idea ochrony oznaczeń geograficznych na towary nierolne pojawiła się w toku aktualnie prowadzonych negocjacji w sprawie utworzenia stref wolnego handlu przez UE z krajami trzecimi, w obszarze praw własności intelektualnej (IPR). Pozytywna odpowiedź UE na postulat włączenia do negocjacji kwestii ochrony GIs dla towarów nierolnych została uznana przez Indie, Koreę i pozostałych, aktualnych partnerów negocjacyjnych UE za warunek przyznania ochrony unijnym oznaczeniom geograficznym dla towarów rolnych.

Obecnie część państw członkowskich chroni oznaczenia geograficzne dla towarów rolnych za pomocą zarejestrowanych znaków handlowych oraz stosownego prawodawstwa w zakresie nieuczciwych praktyk konkurencyjnych i ochrony konsumenta. Inne kraje członkowskie (m.in. Węgry i Słowacja) dysponują także systemami ochrony GIs, obejmującymi wszystkie towary, które zapewniają szersze zabezpieczenie oznaczeń geograficznych towarów, w tym również towarów nierolnych. W Polsce ochrona GIs dla towarów nierolnych jest przewidziana w ustawie - Prawo własności przemysłowej. Do chwili obecnej jednak żaden tego typu towar nie został w Urzędzie Patentowym zgłoszony ani zarejestrowany. Członkowie UE utrzymują więc ochronę GIs na różnym poziomie i w różny sposób, zgodnie z wymogami Porozumienia o handlowych aspektach praw własności intelektualnej (TRIPS). Dotychczas nie opracowano wspólnego prawodawstwa na szczeblu UE w tym zakresie. Zapewnienie ochrony oznaczeń geograficznych na towary nierolne na tym samym poziomie w każdym kraju członkowskim jest obecnie praktycznie niemożliwe.

Kwestia ochrony nierolnych GIs została uwzględniona w Europejskiej Strategii w zakresie praw własności przemysłowej (KOM (2008) 465 wersja ostateczna), opublikowanej przez KE 16 lipca 2008 r. Komisja Europejska rozważa obecnie różne możliwości spełnienia postulatu Indii i innych partnerów, z którymi UE negocjuje umowy o strefie wolnego handlu. Zdaniem KE, w zaistniałej sytuacji konieczne wydaje się opracowanie odpowiedniego prawodawstwa unijnego, które stworzyłoby wspólne ramy prawne i niezbędną pewność prawną dla przedsiębiorców unijnych. Komisja Europejska oczekuje, by państwa członkowskie, biorąc pod uwagę stanowisko UE w toczących się negocjacjach bilateralnych i multilateralnych, wyraziły swoją opinię na temat potrzeby opracowania zharmonizowanych ram prawnych dla ochrony nierolnych oznaczeń geograficznych. Ochrona prawna GIs dla towarów nierolnych byłaby podobna do tej, jaka istnieje już dla win i alkoholi na terenie UE i w sprawie której od kilku lat toczą się dyskusje na forum WTO wobec innych towarów rolnych (m.in. wędliny i sery).

W związku z powyższym uprzejmie prosimy wszystkie zainteresowane instytucje o przekazanie do:
Ministerstwo Gospodarki
Departament Polityki Handlowej
Faks: 022 693 40 18
E-mail: krzysztof.januszek@mg.gov.pl, lidia.godlewska@mg.gov.pl oraz anna.dydon-cackowska@mg.gov.pl
- stanowiska w sprawie potrzeby ustanowienia na terenie Unii Europejskiej ochrony prawnej oznaczeń geograficznych dla towarów nierolnych oraz o wskazanie ewentualnego zakresu towarów, które mogłyby zostać objęte taką regulacją.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki.