Jak podkreślają autorzy książki  Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz, możliwość bezkarnego ograniczania konkurencji przez praktyki jednych przedsiębiorców stanowiłaby istotny czynnik demotywujący innych przedsiębiorców do uatrakcyjniania własnej oferty handlowej w celu zdobycia (zatrzymania) klienteli i tym samym maksymalizacji ich dochodowości. - Istnienie wskazanego związku funkcjonalnego uzasadnia umiejscowienie konkurencji jako dobra, które – obok wolności gospodarczej i własności prywatnej – stanowi filar społecznej gospodarki rynkowej – czytamy we wstępie do książki.
Wydany właśnie przez wydawnictwo Wolters Kluwer komentarz uwzględnia obszerne zmiany w ustawie z 17 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, dokonane nowelizacją z 10 czerwca 2014 r.
Nowelizacja wprowadziła do polskiego porządku prawa antymonopolowego nowe instytucje (m.in. dobrowolne poddanie się karze, środki zaradcze w decyzji o uznaniu praktyki za ograniczającą konkurencję, odpowiedzialność osób zarządzających przedsiębiorcą za naruszenie zakazu karteli). Ustanowiła także istotne zmiany w odniesieniu do niektórych z dotychczasowych rozwiązań (np. wprowadzenie dwóch terminów na wydanie przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów decyzji w sprawie koncentracji, wydłużenie okresu przedawnienia antymonopolowego).
Komentarz zawiera obszerną aktualizację orzeczniczo-bibliograficzną. W obecnym wydaniu uwzględniono ponad 140 orzeczeń sądów polskich i unijnych z lat 2008-2014 i tyleż decyzji Prezesa UOKiK, jak również prawie 200 publikacji krajowych i zagranicznych wydanych w tym okresie. Dzięki temu opracowanie stanowi bogate i aktualne źródło informacji o sposobie stosowania (w tym ewolucji i trendach) przepisów komentowanej ustawy.
Jak podkreślają autor i wydawca, książka przeznaczona jest dla osób zajmujących się problematyką prawa antymonopolowego oraz publicznoprawną ochroną interesów konsumentów zarówno w wymiarze praktycznym (prawnicy obsługujący przedsiębiorców, sędziowie rozpatrujący sprawy antymonopolowe, pracownicy UOKiK) jak i naukowym.

 

imagesViewer