Czytaj: Kryzys nominacyjny w Trybunale Konstytucyjnym>>

Działające przy Fundacji im. S. Batorego Forum ogłosiło w środę oświadczenie w sprawie zmian ustawowych oraz działań organów władzy publicznej mających – zdaniem Forum - wpływ na funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego
- W Polsce jedną z najważniejszych instytucji publicznych, których celem jest ochrona standardów demokratycznego państwa prawnego jest Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z Konstytucją RP wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonywany jest spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą przez Sejm RP. Zdaniem Obywatelskiego Forum Legislacji wybory sędziów Trybunału Konstytucyjnego powinny być przeprowadzane w sposób transparentny i w trybie pozwalającym na wyłonienie kandydatów wyróżniających się wiedzą prawniczą oraz nieskazitelnym charakterem, dającym gwarancję należytego wykonywania obowiązków sędziego Trybunału Konstytucyjnego – czytamy w oświadczeniu. 

Czytaj: PiS ma już nową wersję projektu nowelizacji ustawy o TK>>>

Jego autorzy stwierdzają, że z rosnącym niepokojem obserwują proces, w którym wybory sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostają podporządkowane doraźnym interesom ugrupowań politycznych, co godzi w zasadę wyboru fachowego składu  oraz niezależność Trybunału Konstytucyjnego. - Oceniamy krytycznie zarówno przepisy wprowadzone do Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przez Sejm VII kadencji, dające podstawę do wyboru dwóch sędziów, którzy powinni zostać być wybrani przez Sejm VIII kadencji, jak i najnowszy projekt nowelizacji Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którego celem jest ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, w tym 3 sędziów wybranych prawidłowo przez Sejm VII kadencji – czytamy w wystąpieniu.
Członkowie Obywatelskiego Forum Legislacji apelują do Sejmu RP oraz Prezydenta RP o rozwiązanie trwającego sporu w duchu wartości demokratycznych towarzyszących Konstytucji RP.

Czytaj: Rzepliński: Sejm wybiera sędziów, a prezydent organizuje ślubowani>>>

Obywatelskie Forum Legislacji działa przy Fundacji im. S. Batorego i skupia przedstawicieli  organizacji społecznych oraz środowisk uczestniczących w procesie stanowienia prawa. Od sześciu lat podejmuje inicjatywy na rzecz poprawy jakości stanowionego prawa, zapewnienia należytej transparentności i przejrzystości procesu legislacyjnego, a także poprawy stopnia partycypacji obywateli i ich organizacji w tym procesie. Przedmiotem zainteresowania OFL jest także prawidłowe funkcjonowanie instytucji publicznych stojących na straży wskazanych wyżej wartości demokratycznych bliskich członkom Obywatelskiego Forum Legislacji.
 

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł