Miesiąc temu w skład Trybunału wybrano profesorów: Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego, Krzysztofa Ślebzaka  na miejsca zwalniające się w TK dzisiaj, oraz Bronisława Sitka i Andrzeja Sokalę - na miejsca, które zwolnią się w grudniu.
Zgodnie z ustawą sędziów ma zaprzysiąc prezydent. Sędziowie niezaprzysiężeni nie mogą orzekać.
Nie wiadomo, dlaczego prezydent Andrzej Duda nie wyznaczył terminu zaprzysiężenia. Z nieoficjalnych komentarzy wynika, że ma to związek z tym, że PiS wniósł do Trybunału Konstytucyjnego skargę na nową ustawę o TK, w tym na tryb wyboru sędziów, a także na to, że zaprzysięga ich prezydent. Zdaniem PiS sędziów TK zaprzysięgać powinien Sejm, skoro ich wybrał.

Ponieważ brak obecnie trzech, a niedługo pięciu sędziów może doprowadzić do paraliżu Trybunału, TK postanowił przyspieszyć rozpatrywanie tej części skargi, który dotyczy wyboru sędziów oraz przyjmowanie od nich przysięgi. Więcej>>>

Jak informuje PAP, do 20 listopada Trybunał Konstytucyjny wyznaczył m.in. Prokuraturze Generalnej i Sejmowi termin złożenia pisemnych stanowisk ws. zaskarżonej przez PiS nowej ustawy o TK - w odniesieniu do trybu wyboru nowych sędziów Trybunału. Ten wątek skargi TK ma zbadać 25 listopada.
Do 11 grudnia uczestnicy postępowania mają zaś przedstawić swe stanowiska w kwestiach będących przedmiotem rozprawy TK wyznaczonej na 21 grudnia.

Czytaj: Zoll: dobrze, że Trybunał reaguje szybko>>>

Do rozpatrzenia w TK sprawy zaskarżonej ustawy potrzebne są stanowiska Prokuratury Generalnej i Sejmu. Prok. Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej powiedział PAP, że stanowisko w tej sprawie jest przygotowywane. - Na pewno zdążymy na czas - zapewnił.

 

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł