Celem Projektu jest gromadzenie informacji o kandydatach ubiegających się o funkcję Prokuratora Generalnego oraz przedstawianie zebranej wiedzy opinii publicznej.
Szczegółowe sylwetki kandydatów są publikowane w serwisie internetowym.
Serwis zawiera informacje o realizowanym Projekcie, procedurze wyboru Prokuratora Generalnego, nadchodzącej reformie prokuratury. Do czasu ostatecznego wyboru Prokuratora Generalnego strona będzie na bieżąco aktualizowana.
W ramach projektu do każdego kandydata wysyłaliśmy kwestionariusz z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące m.in.: dotychczasowej kariery zawodowej, roli Prokuratora Generalnego, wizji reform w prokuraturze. W ten sposób, chcieliśmy umożliwić kandydatom, aby sami zaprezentowali opinii publicznej własne kandydatury. Kilku kandydatów już odesłało nam wypełniony kwestionariusz. Obecnie oczekujemy na odpowiedź pozostałych. Kewstionariusz jest dostępny na stronie Projektu, w zakładce "Materiały".
W ramach Projektu planujemy także przeprowadzić debatę z udziałem kandydatów na urząd Prokuratora Generalnego oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, środowisk prawniczych i mediów, która odbędzie się po publicznym wysłuchaniu kandydatów przed Krajową Radą Sądownictwa w dniach 5-7 stycznia 2010 r.
Prokurator Generalny, urzędujący w warunkach dużej niezależności od władzy wykonawczej, będzie pełnił niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu państwa. Jednocześnie, wybór ten będzie miał istone znaczenie dla wewnętrznej reformy prokuratury. Dlatego, w naszym przekonaniu proces wyłonienia odpowiedniej kandydatury na urząd Prokuratora Generalnego powinien przebiegać w sposób w pełni przejrzysty oraz dokonać się w oparciu o obiektywną ocenę kwalifikacji zgłoszonych kandydatów. Ponieważ po raz pierwszy przeprowadzony zostanie wybór osoby na to stanowisko, uważamy, że ważne jest umożliwienie zabrania głosu w debacie publicznej na ten temat różnym środowiskom, w tym organizacjom pozarządowym.