Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych skomentował to na gorąco: Radcy prawni uzyskają kompetencje z zakresu obron karnych!! – to doskonała wiadomość płynąca prosto z Sejmu, który większością głosów przyjął takie rozwiązanie. To wydarzenie przełomowe dla rynku usług prawnych. Ten wielki sukces, który oznaczać będzie zdecydowaną poprawę dostępu do pomocy prawnej dla milionów obywateli naszego kraju, a sam rynek usług prawnych zostanie bardziej przejrzysty i konkurencyjny. Po wejściu przepisów w życie zawód radcy prawnego stanie się też atrakcyjny dla naszych kolegów adwokatów. Możliwość pracy na podstawie umowy o pracę, nowoczesność i sprawne funkcjonowanie naszego samorządu stworzą niezwykle atrakcyjne warunki wykonywania zawodu.... Wtedy zapewne ziści się coś co jeszcze nie miało miejsca /a jest już przedmiotem licznych zapowiedzi/ - zmieni się kierunek przepływu pomiędzy samorządami.
Już niebawem zatem radcy prawni uzyskają nieograniczone możliwości świadczenia pomocy prawnej. Cieszę się, że skorzystają na tym nasi najmłodsi Koleżanki i Koledzy. Pragnę podkreślić, że to szansa dla wszystkich radców prawnych, ale nie obowiązek. Nikt z członków mojego samorządu nie będzie zobowiązany do pomocy z urzędu w zakresie obron karnych jeśli nie wyrazi takiej woli i nie wpisze się na listę prowadzoną przez prezesów sądów okręgowych.
Podkreślę, że jest to ogromny sukces naszego samorządu, gdyż od początku mojej drugiej kadencji, czyli roku 2007, z całych sił zabiegaliśmy by ustawodawca przyjął takie rozwiązanie. Pragnę również pogratulować wszystkim posłom na Sejm, którzy podjęli tę przełomową decyzję. Decyzję posłów można nazwać epokową, gdyż ostatecznie kładzie koniec dominacji jednej grupy prawników nad drugą o takich samej wiedzy, profesjonalizmie i kompetencjach. Tym samym w zapomnienie odchodzi archaiczny i zupełnie niezrozumiały w skali europejskiej rynkowy (podkreślę - tylko rynkowy!) podział na dwa zawody prawnicze różniące się tylko jedną kompetencją. Podział, który odgórnie upośledzał radców prawnych a adwokatom dawał nieograniczony monopol.
To ogromny sukces nas wszystkich. Zwyciężyło dobro obywateli i pomyślna przyszłość rynku usług prawnych. Nowelizacja k.p.k. zdecydowanie polepszy dostęp Polaków do wymiaru sprawiedliwości. Korzystnie wpłynie zarówno na poziom zaufania do wymiaru sprawiedliwości, jak i konkurencyjność rynku usług prawnych.
Czytaj także: Sejm uchwalił reformę procedury karnej