Przewodniczący Rady Miejskiej w Zielonej Górze Adam Urbaniak otrzymał w banku, gdzie pracował wypowiedzenie zmieniające warunki umowy z przyczyn ekonomicznych. Chodziło o ograniczenie wymiaru etatu i obniżenie wynagrodzenia.
Rada Miasta podjęła uchwałę, w której nie wyraziła zgody na takie wypowiedzenie. Dlatego, że według ustawy o samorządzie gminnym w związku z wykonywaniem mandatu radny korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
A rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu (art. 25 ust.1 i 2).

Unieważnienie uchwały radnych
Uchwałę te unieważnił wojewoda lubuski, twierdząc, że rada nie oceniła merytorycznie zasadności wypowiedzenia umowy.
Rozstrzygniecie kontrolne wojewody znalazło finał w sądzie. Radny powołał się na zakaz rozwiązywania stosunku pracy radnego, posła i senatora zawarty w ustawie o zwolnieniach grupowych (art. 10 ust. 5). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim jednak utrzymał decyzję wojewody w mocy.
Natomiast Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 grudnia 2014 r. uchylił decyzję nadzorczą wojewody i wyrok WSA, jako sprzeczne z prawem.

Ochrona radnych
- Radcę miał skarżący, że naruszono ustawę o samorządzie gminnym, a wojewoda i sąd I instancji nie dostrzegły, że działalność samorządu jest chroniona prawem - powiedział sędzia Robert Sawuła.
Sąd dodał, że wojewoda ma prawo uchylić uchwałę miasta tylko wtedy, gdy dochodzi do rażących, zauważalnych  i znaczących naruszeń, a nie tylko domniemań łamania prawa.
Analizując wypowiedzenie należało odnieść się do motywów wypowiedzenia pracy przez bank. A były to względy ekonomiczne i organizacyjne, pracodawca nic więcej nie dodał.
Rada miasta wobec tego przesłała do banku projekt uchwały, w którym stwierdziła, że nie widzi podstaw do rozwiązania stosunku pracy. I słusznie, a wiec i posuniecie nadzorcze było nieuprawnione - wyjaśnił NSA.
Warto podkreślić, że Adam Urbaniak jest nadal przewodniczącym Rady Miasta z nadania prezesa Rady Ministrów, gdyż w Zielonej Górze wybory odbędą się dopiero w marcu 2015 r. z powodu połączenia jednostek samorządu terytorialnego.

Sygnatura akt II OSK 3036/14, wyrok z 30 grudnia 2014 r.