Sprawa czekała na wyjaśnienie już szósty rok. Znany adwokat z Warszawy Andrzej S. użytkownik wieczysty działki położonej na Mokotowie odwołał się od decyzji prezydent Warszawy podnosząca opłatę roczną za użytkowanie. Andrzej S. uznał, że zmiana jest bezpodstawna. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w 2007 r. podjęło decyzję, że sprawa należy do kompetencji sądu cywilnego, ale jej nie doręczyło wnioskodawcy. Adwokat złożył do WSA  skargę na bezczynność SKO, twierdząc, że w takim stanie rzeczy nie ma żadnej kontroli nad Kolegium. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. odrzucił skargę i podzielił argumenty Kolegium, że sprawę powinien rozpatrywać sąd cywilny, a nie administracyjny.
Naczelny Sąd Administracyjnym, do którego wpłynęła skarga kasacyjna w tej sprawie, postanowił zwrócić się do poszerzonego składu NSA, by ten rozstrzygnął w uchwale, czy można skarżyć się na bezczynność Kolegium, gdy spór toczy się o uaktualnienie opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.
Do skargi adwokata dołączył swoją opinie Rzecznik Praw Obywatelskich twierdząc, że hybrydowy charakter postępowania - początkowo administracyjny, a następnie odsyłający do sądów powszechnych, w wypadku nie doręczenia decyzji - odcina obywatelowi drogę  do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły organ w rozsądnym terminie. Jest to zatem naruszenie art. 45 Konstytucji, który gwarantuje prawo do sądu. RPO wnosił więc o podjecie uchwały, że dopuszczalna jest skarga na bezczynność SKO w przedmiocie aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu.
Naczelny Sąd Administracyjny 25 listopada br. w uchwale siedmiu sędziów podzielił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. NSA stwierdził, że Kolegium miało obowiązek wydać orzeczenie.
- Niedopuszczalne jest, aby organ władzy publicznej ograniczał możliwość orzekania przez sąd powszechny - powiedział sędzia prof. Roman Hauser. - Nie wydanie orzeczenia przez SKO prowadzi do niejasności i nie przestrzegania praw obywatelskich. Obywatel wobec takiej postawy staje się bezwolny, nie mogąc doprowadzić do zbadania legalności orzeczenia Kolegium przez sąd powszechny.

Sygnatura akt I OPS12/13, uchwała 7 sedziów z 25 listopada 2013 r.