Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwały dotyczące kosztów sądowych w sprawach cywilnych, a także w sprawie niezawisłości sędziowskiej.

Likwidacja znaków sądowych źle przygotowana
Adwokaci uważają, że pomysł likwidacji znaków sądowych nie jest poparty rzetelnymi analizami merytorycznymi i finansowymi. NRA postuluje, aby wprowadzenie elektronicznej formy płatności stanowiło dodatkową możliwość ponoszenia opłat sądowych, a nie było alternatywą dla znaków sądowych. Adwokaci podkreślili zaniedbanie do jakiego doszło poprzez zagubienie stanowiska NRA w pracach legislacyjnych. 
 

Zwrot realnych kosztów jest potrzebny
Jednocześnie NRA ponowiła postulat podjęcia głębszej reformy systemu kosztów sądowych w sprawach cywilnych, w tym rozwiązania problemu kosztów zastępstwa procesowego. Samorząd adwokacki uważa, że rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu wymagają pilnych zmian. - Zasadne wydaje się doprowadzenie w pierwszej kolejności do tego, aby w tzw. sprawach cywilnych z wyboru obywatele uzyskali prawo do zwrotu realnych kosztów zastępstwa procesowego według średnich stawek rynkowych. – czytamy w uchwale. Obecne przepisy tego nie gwarantują, co wpływa na ograniczenie prawa dostępu do profesjonalnej pomocy prawnej. NRA zwraca również uwagę na konieczność wprowadzenia systemu bezpłatnej przesądowej pomocy prawnej z zaznaczeniem by przy tej okazji nie doszło do ograniczenia prawa obywatela do pomocy najlepiej przygotowanych profesjonalistów.
 

Niezawisłość sędziowska
Podczas posiedzenia NRA adwokaci zajęli także stanowisko w sprawie niezawisłości sędziowskiej. - „Elastyczne” traktowanie ram ustawowych, pomijanie treści przepisów kompetencyjnych zawartych w ustawach i odwoływanie się do regulacji niższego rzędu, celem doraźnej ingerencji w kompetencje władzy sądowniczej, deprecjonuje zasadę podziału władzy  – uważają. NRA podkreśla też, że wypowiedzi Ministra Sprawiedliwości o zabarwieniu emocjonalnym nie służą wykonywaniu jego kompetencji. Adwokatura sprzeciwia się próbom wpływu na działanie polskich sądów przez władzę wykonawczą i opowiada się za przekazaniem kompetencji oceny pracy sędziów Krajowej Radzie Sądownictwa. Ponadto Adwokatura dostrzega potrzebę wprowadzenia jasnych kryteriów doboru na stanowiska sędziowskie oraz zagwarantowania rzeczywistego udziału adwokatów i radców prawnych w dostępie do stanowisk sędziowskich po to, aby uczynić godność sędziego koroną zawodów prawniczych.

Źródło: NRA