- Wymierzona kara stanowi wyraz represji za działalność adwokacką – uważa Komisja. Abdolfatah Soltani jest adwokatem i współzałożycielem Centrum Obrońców Praw Człowieka. Władze wydające wyrok na prawniku, nie poinformowały o tym mediów. Informacja została ujawniona dopiero na wniosek żony skazanego, a potwierdziła je organizacja praw człowieka Amnesty International, która we wrześniu 2011 r. apelowała o uwolnienie aresztowanego.

- Istotą zawodu adwokata jest niesienie pomocy prawnej każdemu kto jej potrzebuje – czytamy w liście do Ambasadora Islamskiej Republiki Iranu w RP. – Niedopuszczalnym jest wyciąganie konsekwencji prawnych wobec adwokatów na płaszczyźnie prawa do wykonywania zawodu za względu na charakter zarzutów postawionych ich klientom czy przynależność do opozycji – piszą członkowie Komisji.Pismo wyraża głębokie zaniepokojenie stanem demokracji i przestrzegania praw człowieka w Iranie. W świetle tej sprawy, która okazuje się nie być bezprecedensową, istnieje duże zagrożenie dla korzystania przez obywateli Iranu z prawa do profesjonalnej pomocy prawnej. – Obowiązkiem obrońcy jest głośne i stanowcze podnoszenie wszelkich zarzutów wobec działań organów państwowych, jeśli w jego opinii godzą one w dobro jego klienta.– argumentują autorzy listu.

Komisja tym samym popiera stanowisko, które wcześniej podjęła w niniejszej kwestii Amnesty International. Komisja Praw Człowieka już kilkakrotnie wyrażała swój głęboki sprzeciw dotyczący prześladowania adwokatów. W 2011 r. wystosowała pisma m.in. do ambasadora Gruzji i Białorusi.