W czerwcu sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie oceniła kandydaturę Stachańczyka na ambasadora przy Biurze ONZ w Genewie. Przedstawiając swoją koncepcję pracy Stachańczyk zaznaczył, że do głównych obowiązków stałego przedstawiciela Polski przy Biurze ONZ w Genewie należy przede wszystkim promocja priorytetów polskiej polityki zagranicznej na forum ONZ, w tym w szczególności dotyczącej praw człowieka.
- Te działania powinny prowadzić do budowy i upowszechniania wizerunku Polski jako państwa będącego wzorem transformacji ustrojowej, wrażliwego na problemy krajów globalnego Południa, zwłaszcza państwa otwartego na dialog i współpracę z partnerami z różnych regionów geograficznych i różnych kręgów cywilizacyjnych - mówił. Jak dodał, priorytety polskiej polityki zagranicznej w dziedzinie praw człowieka koncentrują się na prawach obywatelskich i politycznych, w tym wolności słowa, na wspieraniu rządów prawa, demokratyzacji oraz zasad dobrego rządzenia. Jak mówił, Polska zabiega o przestrzeganie praw najbardziej wrażliwych grup: kobiet, dzieci oraz mniejszości narodowych i religijnych, w tym przede wszystkim chrześcijan.
Piotr Stachańczyk odchodzi właśnie po kilkunastu latach pracy odchodzi z resortu spraw wewnętrznych. Sprawował w tym resorcie nadzór nad polityką migracyjną państwa oraz sprawami z zakresu obywatelstwa i repatriacji. Podlegają mu Urząd do Spraw Cudzoziemców i Straż Graniczna. Prowadził też sprawy związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego.
Piotr Stachańczyk (ur. 1962 r.) jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1988 r. zdał egzamin na aplikację sędziowską. Jest wpisany na listę radców prawnych. Od 1990 r. pracuje w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, najpierw jako główny specjalista, potem dyrektor gabinetu ministra (1990-1991), następnie wicedyrektor Departamentu Społeczno-Administracyjnego.
W latach 1992-93 pełnił obowiązki podsekretarza stanu w Urzędzie Rady Ministrów. Następnie wrócił do MSW jako wicedyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich. W latach 1994-95 był wicedyrektorem Departamentu Konsularnego i Wychodźstwa w MSZ, a następnie jego dyrektorem. Od września do listopada 1998 roku był dyrektorem Departamentu Spraw Prawnych i Konsularnych w MSZ.
W latach 1998-2001 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 2001 do 2007 r. był prezesem Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców. W latach 2007-2011 ponownie pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od listopada 2011 do chwili obecnej jest sekretarzem stanu w MSW. (ks/pap)
Wokół Konwencji Europejskiej. Komentarz do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka>>>