Prezydent Bronisław Komorowski na wniosek prezesów TK, SN i NSA uzupełnił w czwartek skład PKW - poinformowała szefowa prezydenckiego Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
Czytaj: Sędziowie PKW zrezygnowali ze swoich funkcji>>>

W skład PKW powołani zostali: sędziowie Sądu Najwyższego - Wiesław Błuś i Krzysztof Strzelczyk; sędziowie Trybunału Konstytucyjnego - Zbigniew Cieślak, Wojciech Hermeliński oraz Janusz Niemcewicz (sędzia w stanie spoczynku); sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego - Arkadiusz Despot-Mładanowicz, Wojciech Kręcisz oraz Sylwester Marciniak.
- Prezydent na wniosek prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 4 grudnia postanowieniem z 3 grudnia dokonał uzupełnienia składu PKW" - powiedziała Trzaska-Wieczorek.
Jak informuje prezydencka kancelaria, akty powołania wręczył w czwartek w imieniu prezydenta minister Krzysztof Hubert Łaszkiewicz.
Czytaj: Prezydent: jestem otwarty na pomysły ws. zmian w Kodeksie wyborczym>>>

Niemal cały skład poprzedniej PKW podał się do dymisji po awarii systemu informatycznego i kłopotach z liczeniem głosów w wyborach samorządowych. Jedynie powołany niedawno sędzia SN Wiesław Kozielewicz pozostał z poprzedniego składu PKW. Kozielewicz zastąpił sędziego Stanisława Kosmala, który odszedł z PKW z powodu ukończenia 70 lat.
Kozielewicz, który ostatnio kierował Komisją zapowiadał, że gdy tylko prezydent uzupełni skład PKW, zostanie wyznaczony termin posiedzenia Komisji, by wybrać przewodniczącego PKW. "Gdy prezydent powoła te osoby do PKW, to pierwszą moją czynnością, niezwłocznie po otrzymaniu informacji, będzie wyznaczenie terminu posiedzenia PKW i na tym posiedzeniu PKW musi dokonać czynności wyboru przewodniczącego i jego zastępców. A także podjąć niezwłocznie działania, bo niedługo szykują nam się wybory uzupełniające do Senatu, następnie prezydenckie, następnie parlamentarne" - mówił. (ks/pap)