Nowelizacja będzie dotyczyć procedury sądowoadministracyjnej i cywilnej. Dostosuje przepisy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z dnia 8 kwietnia 2014 r. (sygn. akt SK 22/11)). Trybunał uznał, że odrzucenie skargi kasacyjnej skierowanej do NSA bez wezwania do usunięcia jej braków narusza prawo do sądu oraz konstytucyjną zasadę zaufania obywatela do państwa.
Po zmianach sąd administracyjny nie odrzuci od razu skargi kasacyjnej obarczonej brakami, a wezwie do ich usunięcia w terminie siedmiu dni. Poza postępowaniem sądowoadministracyjnym ustawa zmienić ma także Kodeks postępowania cywilnego, wprowadzając doń analogiczną zmianę.
Nie wszystkie braki skargi kasacyjnej w postępowaniu cywilnym będą mogły zostać naprawione. Przepis nie wprowadzi możliwości uzupełnienia podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienia. Skarga bez tej części nadal podlegać będzie odrzuceniu.
Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach przedstawi sprawozdanie z prac nad projektem. Posłowie zasiadający w komisji zarekomendowali uchwalenie noweli.
Nowelizacja ma uprościć kasacje cywilne i administracyjne
Posłowie zajmą się projektem ustawy łagodzącej skutki złożenia wadliwie skonstruowanej skargi kasacyjnej. Nowelę przygotował Senat.