Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, wiąże się on z dokonującym się postępem technicznym i wprowadzaniem nowych technologii medycznych.
Zgodnie z nowelą, do wykonywania czynności związanych z pobieraniem komórek, tkanek i narządów może być dopuszczona tylko osoba, która uzyskała specjalistyczną wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Dawcy nie mogą otrzymywać żadnego wynagrodzenia.
Nowela zakłada przeniesienie na NFZ kosztów procedur komisyjnego stwierdzenia śmierci mózgu i hospitalizacji dawcy do momentu pobrania narządów. Projektodawcy zaznaczają, iż uzasadnieniem dla tego rozwiązania jest fakt, że śmierć mózgową stwierdza się nie tylko na potrzeby pobrania narządów, ale również w celu przerwania długotrwałego nieuzasadnionego leczenia pacjentów.
Ponadto projekt wprowadza zasadę, że Centrum Organizacyjno- Koordynacyjne do Spraw Transplantacji Poltransplant, pokrywa koszty pobrania narządów, przechowywania, a także transportu. Poltransplant pokryje też koszty pozyskania komórek krwiotwórczych szpiku krwi obwodowej.
Nowela ujednolica zasady rekrutacji potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej. Ma to się przyczynić do powstania w Polsce ośrodków potencjalnych dawców. Projekt zakłada także tworzenie ośrodków kwalifikujących chorych do przeszczepów.
Resort zdrowia podkreśla, że w związku z licznymi uwagami i zastrzeżeniami do części dotyczącej komórek rozrodczych i zarodków, zakres regulacji został ograniczony tylko do jej ścisłego dostosowania do wymogów dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Oznacza to, że w projekcie nie znalazły się szczegółowe regulacje dot. zapłodnień in vitro.

PRO

Oficjalne źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP - Nauka w Polsce