Jak podkreślają autorzy artykułu opublikowanego w serwisie codozasady.pl, przed prawem stoją w najbliższych latach olbrzymie wyzwania polegające na konieczności uregulowania sztucznej inteligencji, blockchaina czy inżynierii genetycznej. - Zmienić się zatem będziemy musieli także my – prawnicy podkreślają.
Zdaniem autorów, na naszych oczach narodziła się nowa rzeczywistość gospodarcza funkcjonująca w cyberprzestrzeni. - Ludzkie działania – zarówno te pozytywne, jak i negatywne – przenoszą się do przestrzeni wirtualnej, która funkcjonuje ponad granicami państw. Dlatego musimy rozwijać umiejętność stosowania znanych nam instytucji prawa w odniesieniu do nowej rzeczywistości - stwierdzają.
-
- Naszą zawodową powinnością jest dbałość o zachowanie i utrzymanie w otaczającej nas rzeczywistości podstawowych wartości, do których zalicza się m.in. ludzka godność oraz sprawiedliwość. Tradycyjnie przyjmowaliśmy, że zagrożenia dla tych wartości pochodzą przede wszystkim ze strony opresyjnych systemów politycznych. Dynamiczny rozwój techniki stworzył tymczasem dodatkowe źródło zagrożeń, które pozostawione samemu sobie może doprowadzić do stworzenia rzeczywistości zdehumanizowanej.
Dlatego jako prawnicy musimy zwiększyć nasze zainteresowanie nowymi technologiami. Aby sprostać wyzwaniom, które technologia stawia przed społeczeństwami, kulturą oraz polityką, potrzebny jest zbiorowy wysiłek środowiska prawniczego, nakierowany na wytwarzanie u prawników nowych umiejętności oraz nowego podejścia do wykonywania zawodu - piszą Tomasz Wardyński, Krzysztof Wojdyło.
Więcej>>>