Po trzech latach obowiązywania ustawy o sporcie Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez ministra sportu i turystyki projekt zmian w tej regulacji.
Zgodnie z intencją autorów projektu, ma to wykluczyć możliwość zaistnienia konfliktu interesów u osoby pełniącej funkcję członka zarządu polskiego związku sportowego, który jest jednocześnie akcjonariuszem lub udziałowcem spółki, której działalność jest związana z działalnością statutową związku.
Członek zarządu polskiego związku sportowego nie będzie mógł prowadzić działalności gospodarczej w jakikolwiek sposób wiążącej się z działalnością statutową związku. Nie będzie mógł też być wspólnikiem w spółce osobowej prawa handlowego prowadzącej działalność gospodarczą związaną z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych.
W projekcie przewidziano karanie zachowań korupcyjnych, które dotyczą nie tylko wyniku zawodów sportowych, ale także ustalania ich określonego przebiegu. Praktyka pokazuje, że korupcja może dotyczyć wielu zdarzeń w trakcie zawodów, np. liczby rzutów rożnych lub wolnych w trakcie meczu piłki nożnej, czasu dokonywania zmiany zawodników, sposobu zdobywania punktów, itp. Obecnie każde takie zdarzenie może stać się przedmiotem tzw. zakładów specjalnych oferowanych zwłaszcza w internecie. Zachowania korupcyjne wokół takich zdarzeń, ze względu na brak ich bezpośredniego wpływu na wynik zawodów, są trudniejsze do wykrycia, a przez to coraz częściej stosowane.
Doprecyzowano przepisy zobowiązujące polskie związki sportowe do przesyłania rocznych sprawozdań finansowych do badania przez biegłego rewidenta. Doprecyzowano też zadania walnego zgromadzenia członków albo delegatów polskiego związku sportowego przy rozpatrywaniu i zatwierdzaniu sprawozdania z działalności związku oraz rocznego sprawozdania finansowego.
Skreślony ma być przepis zobowiązujący do dołączenia do wniosku o wyrażenie zgody na utworzenie polskiego związku sportowego (aktualnego na dzień jego składania) – odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego.
Uszczegółowiono natomiast przepis dotyczący możliwości dofinansowania dotacją celową z budżetu państwa Centralnego Ośrodku Sportu w Warszawie przez ministra sportu.
Zmieniono upoważnienie dla ministra zdrowia do wydania, w porozumieniu z ministrem sportu i turystyki, rozporządzenia w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania orzeczenia lekarskiego (nowym elementem jest wskazanie częstotliwości badań lekarskich zawodników).
Dostosowano także przepisy rozdziału „Zwalczanie dopingu w sporcie” do zmienionych standardów międzynarodowych. Termin „kontrola dopingowa” zastąpiono terminem „kontrola antydopingowa”. Zmieniono zasady wyrażania zgody na stosowanie substancji zabronionej do celów terapeutycznych, np. leków na astmę dla biegaczy narciarskich.
Polski związek sportowy, który nie będzie należał do międzynarodowej federacji sportowej (działającej w sporcie olimpijskim, paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski) – z mocy prawa stanie się związkiem sportowym działającym w formie związku stowarzyszeń.
Stowarzyszenia takie jak: Liga Obrony Kraju i Polski Związek Wędkarski, które na podstawie obowiązującej ustawy o sporcie, stały się polskimi związkami sportowymi – ponownie staną się stowarzyszeniami.
Nowe regulacje mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem części przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.