Kancelarie, biura prawne i eksinspektorzy oferują ekspresową pomoc, audyty i szybkie przygotowanie przedsiębiorstwa na kontrolę.
„Macie Państwo problem, gdyż Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zapowiedziało u Państwa w firmie swoją kontrolę? Nasz zespół, mając doświadczenie zdobyte podczas uczestnictwa przy kontrolach ze strony ww. Urzędu, w trybie ekspresowym jest w stanie pomóc kontrolowanemu podmiotowi. Nawet na 2–3 dni przed zapowiedzianą kontrolą możemy zminimalizować związane z nią ryzyko” – reklamuje się Biuro Prawne Agami z Lublina. Datasec Consulting z Warszawy zapewnia: „Po otrzymaniu odpowiedniego pełnomocnictwa będziemy uczestniczyć w kontroli i reprezentować Państwa firmę przed GIODO, a następnie udzielimy kompleksowej pomocy przy wdrażaniu zaleceń GIODO i usuwaniu ewentualnych uchybień wykazanych podczas kontroli”. Kancelaria Favitor pisze wprost o „Pogotowiu w razie kontroli GIODO”, a ABI Consult założone przez byłego inspektora GIODO Adama Myzika zapewnia: „Sprzątamy bardzo szybko i dokładnie” i dodaje „Kontaktując się z nami 3, 2 lub 1 dzień przed kontrolą, otrzymujecie Państwo unikalną szansę możliwie najlepszego przygotowania się do inspekcji”.
Od 2011 r. GIODO przeprowadził łącznie 425 kontroli i tylko w 23 przypadkach inspektorzy złożyli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W skali całego kraju, w którym działają blisko 2 mln przedsiębiorstw – to niemalże nic. Sytuacja się zmieniła, kiedy w grudniu 2012 r. GIODO podpisał porozumienie w sprawie wspólnych kontroli z Państwową Inspekcją Pracy, która własnych kontroli przeprowadza około 80–90 tysięcy rocznie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna