Adwokat dr Hanna Gajewska-Kraczkowska i Barbara Grabowska-Moroz w radiu TKFM mówiły o różnicach między obecnie obowiązująca procedurą karną a projektowanymi  zmianami rządowymi.
Nowe przepisy kpk zakładają, że prokurator nie musi uczestniczyć w rozprawie karnej na sali sądowej. Może się więc zdarzyć tak, że protokolant będzie czytał akt oskarżenia - mówi dr Gajewska-Kraczkowska.
Założeniem projektu jest wzmocnienie państwa przeciwko przestępcom. Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego ma na celu odejście od kontradyktoryjnej reformy procedury karnej i powrót do zasady, że sąd nie jest tylko arbitrem. Sąd w roli arbitra procesu karnego wprowadzono  w lipcu 2015 r.
- Nie wiem, czy udało się prawomocnie zakończyć choć jedno postępowanie w ramach nowej, lipcowej procedury - stwierdza Barbara Grabowska- Moroz.  - Argumentem za zmianą procedury jest  drastyczny spadek aktów oskarżenia, wniesionych w drugiej połowie 2015 r. Brak jednak wiedzy, jak to nowe orzecznictwo się ukształtowało, czy sądy jednak szły starym trybem uaktywniając inicjatywę dowodową, czy sędziowie stali się arbitrami.
Według prawników proces kontradyktoryjny był zbyt amerykański. - Była to walka postu z karnawałem, a na środku siedział sąd i miał wydawać wyroki. Jednak wahadło przesunęło się w drugą stronę. W procedurze kontradyktoryjnej prokurator miał przesyłać tezy dowodowe, a potem przed sądem miały być one weryfikowane. W tej chwili wrócimy do 50 tomów przygotowanych przez prokuratora , które dla sądu są lekturą. Sąd weryfikować będzie materiał, przygotowany przez prokuratora. To zajmie dwa razy więcej czasu - uważa dr Gajewska-Kraczkowska.
- Sytuacja powstała w procesie kontradyktoryjnym była uczciwsza: ja prokurator stawiam tezę. Na słuszność tezy przytaczam dowody Sąd wyrabia sobie pogląd  i wydaje wyrok - wyjaśnia Gajewska-Kraczkowska . W tej "renowelizacji "wracają takie instytucje nie do zaakceptowania ,  jak możliwość zwrotu prokuratorowi przez sąd w celu uzupełniania materiałów postępowania przygotowawczego. Nie rozumiem, dlaczego prokurator ma mieć, aż tyle szans - stwierdziła adwokat.
Nowe rozwiązania powinny wejść w życie 1 kwietnia 2016 r. - zgodnie z założeniami rządu, projekt skierowany został do Sejmu 27 stycznia 2016 r..
 

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks postępowania karnego. Komentarz. Tom I i II
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł