Specjalne grupy zajmą się wykrywaniem firm i osób, które prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji, nie płacą podatków, wyłudzają VAT itd. Policjanci skarbowi szczególnie uważnie pod lupę handel internetowy. Ministerstwo Finansów tworzy formację, która zajmie się walką z przestępczością podatkową. 

W każdym urzędzie kontroli skarbowej  już we wrześniu powstaną specjalne piony, w których inspektorzy wspólnie z pracownikami wywiadu skarbowego zajmą się tropieniem najcięższych przestępstw podatkowych. Dzięki współpracy wywiadu nowa formacja będzie miała większe możliwości działania, szczególnie wobec coraz to nowych rodzajów oszustw. Pracownicy wywiadu mogą bowiem podsłuchiwać, nagrywać, a nawet fotografować w miejscach publicznych osoby podejrzane o przestępstwa podatkowe. Dotychczas obie instytucje działały osobno, a inspektorzy skarbowi nie mieli takich uprawnień.

- Koncentracja sił w walce z szarą i czarną strefą w gospodarce to wymóg czasu. Odpowiedź służb państwowych na rozwój internetu, intensyfikację handlu i globalizację - mówi Magdalena Kobos, rzecznik Ministerstwa Finansów. Powstanie policji skarbowej nie będzie wymagało zmian w prawie, bo obecne rozwiązania wystarczają do jej utworzenia. Nie będzie też naboru nowych ludzi do służby i jej długotrwałego szkolenia. Utworzą ją obecni pracownicy służb skarbowych. We wszystkich urzędach kontroli skarbowej już trwa reorganizacja i tworzenie nowych komórek. Resort finansów zakłada, że w każdym z szesnastu UKS-ów "oddziały” policji skarbowej powstaną do końca roku.

(Źródło: Rz/KW/MF)