Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer. Jak podkreśla wydawca, jest to pierwsza na rynku publikacja omawiająca etykę i zasady wykonywania obu profesji pod kątem egzaminu zawodowego. Przeznaczona jest szczególnie dla aplikantów.
Autorami publikacji są sędzia dr Grzegorz Borkowski oraz radca prawny dr Sławomir Pilipiec. Książka zawiera opisy 30 przykładowych stanów faktycznych (kazusów) oraz pytania wraz z odpowiedziami i wzorami z zakresu etyki zawodu adwokata i radcy prawnego, pozwalające na dokładne przygotowanie się do egzaminów końcowych dla aplikantów adwokackich i radcowskich. W publikacji uwzględniono problemy praktyczne, a w udzielanych odpowiedziach znajdują się odesłania do orzecznictwa sądów dyscyplinarnych i Sądu Najwyższego. Na końcu książki zamieszczono przepisy regulujące kwestie etyki zawodowej adwokata i radcy prawnego.
- Kandydaci do zawodu adwokata i radcy prawnego zdający egzamin zawodowy w 2016 r. staną zatem przed dość trudnym zadaniem, przyjdzie im bowiem jako pierwszym zmierzyć się na owym egzaminie z zadaniami z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki. Zadanie jest tym trudniejsze, że – przynajmniej prima facie – wydaje się, iż problematyka etyki adwokata i radcy prawnego oraz zasad wykonywania zawodu jest raczej „słabo obecna” w piśmiennictwie prawniczym, przynajmniej w porównaniu z zagadnieniami z pozostałych części egzaminów zawodowych (z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego i administracyjnego) – stwierdza we wstępie do książki sędzia Grzegorz Borkowski.
Grzegorz Borkowski - doktor nauk prawnych; sędzia; Szef Biura Krajowej Rady Sądownictwa, członek Komisji Prawnej Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Lublinie, członek i przewodniczący Rady Konsultacyjnej Programu HELP (Human Rights Education for Legal Practitioners) przy Radzie Europy; autor publikacji z zakresu etyki zawodów prawniczych, ustroju organów ochrony prawnej, praw człowieka i postępowania cywilnego.
Sławomir Pilipiec - doktor nauk prawnych; radca prawny; wykładowca w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie oraz na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie; członek Komisji do Spraw Aplikacji Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie, Zastępca Kierownika Szkolenia Aplikantów Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie; autor publikacji z zakresu socjologii prawa, socjologii administracji, zawodów prawniczych.